Czy prezydent powinien podpisać ustawę o Sądzie Najwyższym?

2022-12-23 14:54:05(ost. akt: 2022-12-23 14:57:08)

Autor zdjęcia: PAP/Paweł Supernak

Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, zdecydowana większość Polaków popiera kompromis wynegocjowany w Brukseli przez polską delegację rządową, który może otworzyć naszemu państwu drogę do uzyskania należnych nam pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Zaproponowane rozwiązanie akceptuje niemal 2/3 wyborców Prawa i Sprawiedliwości.
W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:

Czy według Pani/Pana prezydent Andrzej Duda powinien podpisać ustawę o Sądzie Najwyższym, której kształt został wynegocjowany przez rząd w Brukseli, i której wprowadzenie może zakończyć spór Polski z Unią Europejską oraz odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy?

Na tak zadane pytanie 54 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”.

15 proc. badanych mówi „zdecydowanie nie” lub „raczej nie”.

31 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Za akceptacją ustawy opowiada się 63 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości, 66 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz aż 77 proc. wyborców Polski 2050.

Społeczne poparcie dla zamknięcia sporu z Unią Europejską jest więc rzeczywiście wysokie. Oczywiście, nie oznacza to, że władze RP muszą zaakceptować każde rozwiązanie. Spoczywa na nich konstytucyjna i historyczna odpowiedzialność zarówno za kwestie finansowe, jak i ustrojowe. Dlatego badania opinii publicznej w tej kwestii mogą być wskazówką, ale nie powinny być elementem presji.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 16 do 19 grudnia 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1081 osób.

Źródło: wPolityce.pl