Straż graniczna rozbiła gang narkotykowy. Wartość zabezpieczonego towaru wyniosła ponad milion złotych

2022-12-19 20:06:59(ost. akt: 2022-12-19 15:31:36)

Autor zdjęcia: W-MOSG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach zakończyli narkotykowe śledztwo. 29-latek z powiatu elbląskiego utworzył zorganizowaną grupę przestępczą, która wytwarzała narkotyki i wprowadzała je do obrotu.
Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach prowadzili od ubiegłego roku śledztwo narkotykowe elbląskiego gangu.

Natomiast w minionych dniach grudnia br., do Sądu Okręgowego w Elblągu trafił akt oskarżenia przeciwko 29-latkowi i całej 13-osobowej ekipie. Siedmiu oskarżonych ma już wyroki sądowe na swoim koncie za różne przestępstwa, m.in. przeciwko zdrowiu, mieniu i narkotykowe.

Fot. W-MOSG

Sprawa swój początek miała w sierpniu 2021 roku. Wówczas funkcjonariusze W-MOSG wspólnie z kolegami Morskiego Oddziału SG oraz policjantami z Iławy zatrzymali mieszkańca powiatu iławskiego, który przewoził substancje odurzające. Kolejnym strzałem był ogródek działkowy, gdzie przyłapano członków zorganizowanej grupy przestępczej na produkcji narkotyków. Kiedy jeden z nich zobaczył mundurowych, spakował wytworzone narkotyki i schował się pod podłogę.

Fot. W-MOSG

W toku śledztwa ustalono, że mieszkaniec powiatu elbląskiego utworzył zorganizowaną grupę przestępczą, która produkowała i handlowała narkotykami. Cała produkcja odbywała się na obrzeżach Elbląga, a dokładniej na terenie jednego z ogródków działkowych. Tam też przywożono wszystkie produkty do wytwarzania substancji odurzających. Lider grupy podzielił zdania i każdy miał swoją rolę w nielegalnym biznesie. Jedni sprowadzali płynną amfetaminę, drudzy dostarczali kwas siarkowy i sproszkowaną kofeinę, kolejni produkowali, a pozostali wprowadzali wytworzone narkotyki do obrotu.

Fot. W-MOSG

Przywódca gangu odpowie za utworzenie zorganizowanej grupy przestępczej i wprowadzenie do obrotu narkotyków o czarnorynkowej wartości ponad milion złotych. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

22, 36 i 41-letni mężczyźni z powiatu elbląskiego zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 10 lat więzienia. Natomiast pozostałe osoby, 35-letnia kobieta z powiatu elbląskiego oraz 9 mężczyzn, w wieku od 21 do 59 lat (jeden z powiatu iławskiego, pozostali z powiatu elbląskiego) odpowiedzą za posiadanie substancji odurzających. Teraz najbliższe 3 lata mogą spędzić za kratkami.

Fot. W-MOSG