GDDKiA: w tym tygodniu otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

2022-12-19 09:32:26(ost. akt: 2022-12-19 09:46:41)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

W najbliższym tygodniu planujemy otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu drogi krajowej nr 15 - poinformował rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki. Budowa trasy o długości ponad 17 km trwała od wiosny 2019 r.
Według rzecznika olsztyńskiej GDDKiA dokładny termin, w którym obwodnica zostanie udostępniona kierowcom, nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzony, ale nastąpi to w najbliższym tygodniu.

Jak przypomniał, budowa przedłużyła się ze względu na osuwisko w okolicach Kurzętnika.

— Był to poważny problem geologiczny, który wymagał prac związanych m.in. z dodatkowym odwodnieniem i wzmocnieniem gruntu, a także zmian w dokumentacji i uzyskania niezbędnych zezwoleń — wskazał.

Nowa obwodnica ma 17,7 km długości i omija Nowe Miasto Lubawskie od wschodu. Jest drogą klasy GP o przekroju 2 plus 1. Wybudowanych zostało 14 obiektów inżynierskich: dziewięć wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt i most nad rzeką Wel.

Umowę na realizację tego zadania w systemie "Projektuj i buduj" olsztyńska GDDKiA podpisała w lutym 2018 r., a wiosną 2019 r. rozpoczęły się prace budowlane. Wykonawcą robót wycenionych na około 318 mln zł było konsorcjum firm Porr S.A. z Warszawy (lider) i Porr Bau GmbH z Wiednia. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Według GDDKiA otwarcie obwodnicy skróci czas przejazdu i poprawi bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 15 poprzez zlikwidowanie bezpośrednich wjazdów z pól i posesji oraz zmniejszenie liczby skrzyżowań. Pozwoli wyprowadzić z Nowego Miasta Lubawskiego ruch tranzytowy, który powoduje korki i utrudnia życie mieszkańcom.

Źródło: PAP
autor: Marcin Boguszewski