Ciekawe badanie. Których znanych Polaków kojarzą Ukraińcy? Który naród sąsiedzki wydaje się im bliski kulturowo?

2022-12-19 08:47:05(ost. akt: 2022-12-19 09:08:30)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Fratria

Ukraiński instytut badawczy Info Sapiens przeprowadził na zlecenie Centrum Mieroszewskiego badanie, w którym zapytano Ukraińców o szereg kwestii związanych z Polską. Wyniki są bardzo interesujące.
Nazwiska jakich Polaków przychodzą Ukraińcom spontanicznie na myśl? Okazuje się, że zdecydowanie najczęściej jest to Andrzej Duda (22 proc.), a dalej: Lech Kaczyński (7 proc.), Lech Wałęsa (5 proc.), Adam Mickiewicz (4 proc.), Barbara Brylska (4 proc.) i Aleksander Kwaśniewski (4 proc.).

Fot. Twitter Łukasz Adamski

Który z narodów sąsiedzkich wydaje się Ukraińcom szczególnie bliski kulturowo? Okazuje się, że zdecydowanie na pierwszym miejscu jest Polska (tak odpowiedziało aż 72 proc. badanych), na drugim miejscu znalazła się Białoruś (7 proc.), na trzecim Słowacja (5 proc.).

Jak Ukraińcom kojarzą się m.in. terminy „szlachta” i „Rzeczpospolita”? Okazuje się, że wcale nie tak źle, mimo zaszłości historycznych.

Termin „szlachta” 9 proc. badanych kojarzy się bardzo pozytywnie, a 20 proc. raczej pozytywnie. Tymczasem bardzo negatywnie ten termin kojarzy się tylko 3 proc. badanych.

Z kolei „Rzeczpospolita” bardzo pozytywnie kojarzy się 14 proc. badanych, a 26 proc. raczej pozytywnie. Tylko 3 proc. badanych ocenia ten termin bardzo negatywnie.

Ukraińcy rozpoznają też wielu polskich twórców kultury, m.in. Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza i Jerzego Hoffmana.

Fot. Twitter Łukasz Adamski

Źródło: wPolityce.pl