Warmia i Mazury lepsze niż Egipt!

2022-12-14 15:18:49(ost. akt: 2022-12-14 15:34:34)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UWM w Olsztynie

Konsorcjum Naukowo-Technologiczne „Zdrowe życie”, którego liderem jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, formalnie działa od 3 września 2021 r. Jego cel to ścisła współpraca pomiędzy sektorami nauki i badań, przemysłu, rynku pracy a otoczeniem społeczno-gospodarczym. Trzecie robocze spotkanie Konsorcjum odbyło się 29 listopada br.
Dlaczego inteligentna specjalizacja?
Konsorcjum wspiera rozwój turystyki zdrowotnej na Warmii i Mazurach — wszystko po to, by dzięki tak sprofilowanej turystyce przedłużyć w naszym regionie sezon turystyczny. Powstał z myślą ludziach w wieku 30-60 lat, świadomych, że zdrowie i dobra kondycja fizyczna to nie jest dobro dane przez los na całe życie — że trzeba nad nim stale pracować. I choć tak myślących jest coraz więcej, często brakuje im chęci lub motywacji, żeby skutecznie i rozważnie zająć się swoim zdrowiem na co dzień. Co innego, gdy znajdą się w hotelu, który ich zdiagnozuje i zaproponuje odpowiedni program leczenia lub rehabilitacji — wtedy prawdopodobieństwo skorzystania z takiego programu zdrowotnego znacząco wzrasta. Poza tym rosną też szanse, że po turnusie ci ludzie wyrobią w sobie pewne nawyki prozdrowotne, które będą pielęgnować w codziennym życiu.

Stąd też potrzeba podniesienia „zdrowego życia” do rangi inteligentnej specjalizacji — dzięki niej region może liczyć na fundusze z Unii Europejskiej na rozbudowywanie oferty. — A mamy duże możliwości rozwoju, śmiem twierdzić, że większe niż np. Egipt — uważa dr hab. Jarosław Jaszczur-Nowicki, prof. UWM w Katedrze Turystyki, Rekreacji i Ekologii. — Tam poza obszar hotelu ze względów bezpieczeństwa lepiej nie wychodzić, więc możliwości dodatkowych atrakcji są ograniczone. Z reguły jest to bar, basen i nadmorska plaża. U nas można wychodzić poza teren hotelowy, a więc możliwości skorzystania z atrakcji znajdujących się w okolicy są nieograniczone…

Obrazek w tresci

dr hab. Jarosław Jaszczur-Nowicki

Jednym ze strategicznych zadań Konsorcjum, oprócz utworzenia dla Warmii i Mazur specjalizacji „zdrowe życie”, jest również powołanie klastra zrzeszającego podmioty zainteresowane rozwojem turystyki zdrowotnej w naszym regionie. Konsorcjum wspiera badania naukowe wykorzystujące nowoczesne technologie w obszarze zdrowia i ochrony środowiska naturalnego.

Nowi
W czasie listopadowego spotkania okazało się, że Konsorcjum Naukowo-Technologiczne „Zdrowe życie” wciąż się rozwija. Gotowość przystąpienia wyrazili kolejni czterej członkowie: Veolia — międzynarodowa grupa działająca w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym, gospodarki odpadami, a dawniej także transportu; firma Fuji-Film — znana z produkcji materiałów fotograficznych, także duży producent tomografów i rezonansów magnetycznych; Huawei — producent telefonów, posiadający także duży dział urządzeń medycznych; oraz Izodom — polskie przedsiębiorstwo produkujące kształtki styropianowe dla budownictwa i specjalistyczne płyty dociepleniowe. Kandydaci przedstawili aktualnym członkom Konsorcjum, czym się zajmują, a ci decyzję o ich przyjęciu podejmą na następnym spotkaniu, zaplanowanym na przełomie stycznia i lutego 2023 r.

Na dziś, prócz UWM do Konsorcjum należą m.in. Akademie Wychowania Fizycznego w Warszawie i w Katowicach, Politechnika Śląska, Philips Polska, firma Constance Care SA, Polski Komitet Paraolimpijski, Fundacja Proturmed, Stowarzyszenie Uzdrowisk Warmii i Mazur, Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna.

Potrzebne szkolenia
Ważnym punktem spotkania była dyskusja nad tematami szkoleń, które Konsorcjum powinno w przyszłości poprowadzić. Temat przewodni — wiadomo: zdrowe życie. Miejsce także: UWM.

— Zależy nam na dwóch płaszczyznach — mówił w czasie spotkania prof. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM i przewodniczący komitetu wykonawczego Konsorcjum. — Na innowacyjnych badaniach naukowych zakończonych wdrożeniami przynoszącymi naszym partnerom korzyści finansowe oraz na kształceniu kadr. Potrzebni będą specjaliści obsługujący aparaturę, pracownicy hoteli. Musimy więc przygotować odpowiedni program szkoleń.

Obrazek w tresci

Rektor UWM w Olsztynie, prof. Jerzy A. Przyborowski

Z kolei członkowie Konsorcjum, kierując się swoją wiedzą i zakresem działalności, zgłaszali własne pomysły dotyczące tematyki szkoleń.
— Zebrało się kilkadziesiąt propozycji — mówi dr Jarosław Klimczak, przewodniczący rady Konsorcjum, a jednocześnie pracownik Katedry Turystyki na Wydziale Geoinżynierii UWM. — Te propozycje teraz uporządkujemy tematycznie, pod względem ważności i możliwości ich przeprowadzenia, a następnie przedstawimy do wiadomości zarządowi województwa.

Obrazek w tresci

Dr Jarosław Klimczak

Szkolenia będą finansowane z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego: wszystko dzięki temu, że „zdrowe życie” to nowa, czwarta już, inteligentna specjalizacja naszego regionu, uchwalona przez sejmik 29 sierpnia 2022 r.

Przyszłe kadry
Tak się składa, że na Warmii i Mazurach mamy też kadry przygotowane, by przyszłych turystów — klientów programu „Zdrowe życie” zaopatrzyć w usługi dla nich przeznaczone.
— Nasi absolwenci potrafią nie tylko chodzić z kijkami i urządzać wieczorki integracyjne, ale mają też rozległą wiedzę i umiejętności z zakresu fizjologii człowieka z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej, odnowy biologicznej, rekreacyjnego zagospodarowania i użytkowania wód, krajoznawstwa, żywienia człowieka, ekonomiki turystyki i rekreacji, zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego z elementami planowania przestrzennego i wielu innych — uważa dr hab. Jarosław Jaszczur-Nowicki.

Czyli — działamy. Dla dobra i zdrowia nas wszystkich!
Oprac. mmb