Po choinki zapraszam do leśników!

2022-12-16 14:32:28(ost. akt: 2022-12-14 14:52:15)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: Lasy Państwowe

Boże Narodzenie zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim potrzeba wybrania choinki do ustrojenia domów na święta. Na jaką choinkę zdecydować się w tym roku? Naturalną czy sztuczną? Jodłę czy świerk? Z marketu, bazaru czy prosto z plantacji? O dylematach związanych z wyborem świątecznego drzewka — rozmawiamy z Michałem Gzowskim, rzecznikiem prasowym Lasów Państwowych.
Akcja „Choinka dla życia” w 2021 roku – rozdaliśmy 5 tysięcy świątecznych drzewek
Fot. Lasy Państwowe
Akcja „Choinka dla życia” w 2021 roku – rozdaliśmy 5 tysięcy świątecznych drzewek
– Skąd wziął się w Polsce zwyczaj ubierania choinek?
– Początkowo popularne było wieszanie wierzchołka sosny, jodły lub świerka u pułapu izby. Miało to chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy. Choinka w obecnej formie przywędrowała z Niemiec do Wielkopolski dopiero z końcem XVIII w. Z czasem przyjęły się nasze narodowe wzorce, według których drzewko należy wnosić do domu w dniu wspomnienia pierwszych ludzi – Adama i Ewy. Nie powinno na nim zabraknąć jabłek, bo właśnie te owoce były na biblijnym rajskim drzewie, a ponadto jabłko symbolizuje zdrowie. Wśród iglastych gałązek trzeba też przewlec lekkie, słomkowe i bibułkowe łańcuchy, jako pamiątkę po wężu - kusicielu. Obowiązkowa gwiazda na wierzchołkowej gałązce symbolizuje gwiazdę betlejemską, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. Tak ustrojona choinka stała w domu do Trzech Króli.

– Jaką choinkę doradza pan wybrać – naturalną czy sztuczną?
– Najbardziej magiczna jest naturalna choinka i taką polecam wybrać – pachnącą, niepowtarzalną, przywołującą prawdziwy klimat świąt i przede wszystkim przyjazną środowisku. Ponadto, jest surowcem odnawialnym i dominuje nad plastikowym drzewkiem, ponieważ produkcja sztucznej choinki powoduje zanieczyszczenie środowiska, a jej rozkład trwa kilkaset lat. Dlatego, dbając o swoje otoczenie i środowisko warto wybrać naturalne drzewko świąteczne, najlepiej od leśników. Wówczas mamy pewność, że kupujemy je legalnie, jest pozyskane bez szkody dla przyrody, a do tego „bio”!

– Przecież wszystkie naturalne choinki są bio. Dlaczego uważa pan, że dopiero te kupione od leśników zasługują na takie określenie?
– W odróżnieniu od upraw, gdzie drzewka świąteczne rosną w warunkach ogrodniczych, my naszych choinek nie nawozimy, nie stosujemy herbicydów, nie podlewamy, uprawiamy rodzime gatunki na niewielkich plantacjach. Nasze uprawy nie są ingerencją w krajobraz (najwyżej kilka hektarów wobec kilkusethektarowych plantacji przedsiębiorców). Plantacje choinek zakładamy w miejscach, w których raczej trudno będzie docelowo wyhodować kilkudziesięcioletni las, np. pod liniami wysokiego napięcia. Choinki z innych plantacji jeżdżą czasem przez pół Europy. Nasze – trafiają na lokalny rynek. To ogranicza ślad węglowy i minimalizuje wpływ na środowisko.

– Które drzewka wcielają się w rolę choinek?
– Poszukiwanymi gatunkami na bożonarodzeniowe drzewka są głównie jodła i świerk. Tradycją jest wybór świerka, jednak polecamy również jodłę, która pomimo tego, że nie posiada intensywnego zapachu to charakteryzuje się pięknym pokrojem oraz sosnę, która pięknie pachnie żywicą i najdłużej utrzymuje igły.

– Kiedy i w jaki sposób można kupić choinkę od Lasów Państwowych?
– Sprzedaż choinek w nadleśnictwach rusza zwykle w grudniu. Chcąc kupić choinkę od leśników, trzeba o nią pytać lub sprawdzać strony internetowe pobliskich nadleśnictw. Nie oferujemy drzewek na stoiskach, w miastach czy centrach handlowych. W wielu nadleśnictwach urządzamy choinkobrania. Chętni mogą sami wybrać i ściąć choinkę z plantacji. Polecam taką wyprawę po choinkę zwłaszcza rodzicom. To świetny sposób na przygotowanie się do świąt. Można też dostać choinkę…

– Dostać? Zdradzi nam pan jak?
Honorowi Dawcy Krwi mogą taką choinkę otrzymać od Lasów Państwowych. Wszystkim, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa leśnicy podziękują, wręczając świąteczne drzewko. Akcja odbędzie się w ponad 40 punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa z miejscami, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl. Zachęcam, by w tym szczególnym, świątecznym czasie przekazać najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi – krew, która ratuje życie.

– Szczytna akcja. Wróćmy jeszcze do tematu choinek. Jak pielęgnować te świąteczne drzewka, by cieszyć się ich pięknem jak najdłużej?
– Należy odizolować choinkę od źródeł ciepła (grzejnik, kominek). Popularnością cieszą się także ostatnio stojaki z pojemnikiem na wodę, które na pewno przedłużą świeżość bożonarodzeniowego drzewka. Przed wstawieniem do domu powinniśmy przez kilka dni hartować je na balkonie, w garażu czy piwnicy. W domu też możemy przedłużyć jego życie. Trzeba je regularnie podlewać i nie wieszać na niej zbyt wielu ozdób. Drzewko można też nawozić.

– A co zrobić z choinką po świętach?
– Tu mamy kilka możliwości. Choinkę można rozdrobnić – odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie. Choinki można także pozostawić przy osiedlowym śmietniku (nie wrzucamy do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. W miastach często organizowane są zbiórki drzewek. Drzewka służą jako biomasa do ogrzewania mieszkań. Informacje o tego typu zbiórkach możemy uzyskać na stronach urzędów gminy. Warto dobrze przygotować „zużyte” drzewko do oddania: przewiązać sznurkiem lub spakować do worków, otrzymanych od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów.