Samochody przejeżdżają już pod estakadą tramwajową, która powstaje na Nagórkach w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2022-12-12 16:34:29(ost. akt: 2022-12-13 21:22:53)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na sztandarze obecnej inwestycji tramwajowej powinna znaleźć się estakada, która połączy ul. Krasickiego z ul. Synów Pułku. Pierwszy tego typu obiekt w Olsztynie właśnie powstaje a prace nabierają rozpędu.
Sama budowa estakady to jeden z najdroższych elementów całej inwestycji tramwajowej. Sama jej budowa jest również trudnym logistycznie i zaawansowanym procesem, który pochłania dużo czasu, którego zostało stosunkowo mało. Miasto jednak nie zrezygnowało z tego pomysłu. Najczęściej powtarzanymi argumentami za budową wiaduktu było bezpieczeństwo mieszkańców i znacznie zwiększona płynność ruchu.

Estakada będzie wznosić się na wysokość około 5 metrów nad ulicą. Będzie miała ponad 270 metrów długości o 8 szerokości. Cała konstrukcja zostanie wykonana ze specjalnie izolowanych elementów niwelujących drgania wywoływane przez przejeżdżające górą tramwaje. To nowatorskie w Olsztynie rozwiązanie znacznie wpłynie na płynność ruchu. Tramwaje i samochody poruszające się po tym ruchliwym skrzyżowaniu będą przejeżdżały niezależnie od siebie.

Wykonawca oprócz widocznej gołym okiem infrastruktury wykonuje również prace poziemne, takie jak wymiana całej sieci kanalizacyjnej, czy ciepłowniczej. Całości prac dopełniają jeszcze przebudowane drogi, chodniki, ścieżki rowerowe czy tereny zielone. Jednym słowem — na terenie inwestycji tramwajowej jest co robić.