Inflacyjna inwestycja pod Olsztynem. Hala w Olsztynku będzie powstawać na "na raty"

2022-12-13 09:10:20(ost. akt: 2022-12-12 15:43:25)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Zbyt wysokie ceny ofert przyczyniły się do zmiany podejścia do inwestycji pod Olsztynem. Hala sportowa w Olsztynku to realna potrzeba, na którą jest już nowy plan działania.
Nowa hala sportowa w Olsztynku, czyli Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku to inwestycja, na którą powiat olsztyński otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - 13,5 mln zł w pierwszym etapie na budowę tej inwestycji.

Zasadniczą jej część stanowić będzie sala sportowo-widowiskowa mieszcząca boisko do gry w piłkę ręczną, do koszykówki, siatkówki, futsalu, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, unihokeja i gimnastyki. Salę będzie można podzielić na trzy poprzeczne boiska treningowe. Z obiektu korzystać będą przede wszystkim uczniowie szkoły, ale będzie otwarta także dla członków klubów sportowych oraz mieszkańców miasta i powiatu.

Obiekt będzie dwukondygnacyjny z dodatkowymi funkcjami, które są synonimem czasów w których żyjemy. W razie potrzeby będzie mógł służyć jako tymczasowy szpital (ok. 50 łóżek), działający w czasie pandemii lub w przypadku klęsk żywiołowych.

W sumie obiekt miał kosztować 15 mln zł, z czego 1,5 mln zł miało pochodzić z budżetu Powiatu Olsztyńskiego. Jednak obecny wzrost cen i zbyt drogie oferty na budowę hali sportowej wymuszają zmianę planów inwestycji.

— Jesteśmy po trzech przetargach. Wzrost cen jest niesamowity, jedna z ostatnich najniższych ofert wynosiła około 35 mln. Mam nadzieję, że mimo wszystko uda się te dofinansowanie utrzymać. Jesteśmy przygotowani, aby partycypować zgodnie z budżetem. W budżecie na przyszły rok zabezpieczyliśmy środki na ten cel — mówi Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka.

W obecnej sytuacji starostwo chce podzielić inwestycję na trzy etapy. Pierwszy to wybudowanie stanu surowego hali, kolejne to energia, czy ocieplenie budynku, a także wyposażenie wnętrza.

— Powstanie hali sportowej w Olsztynku to naturalna kolej rzeczy po wybudowaniu takich obiektów w Biskupcu i Dobrym Mieście. Te miejsca są w 100 procentach pozajmowane, szczególnie po godzinach pracy szkół. Głównie są to grupy sportowe, UKSy, czy grupy formalne, ale też mieszkańcy, którzy mają swoje potrzeby. Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia to hala, która jest realną potrzebą. Ta sala służyłaby uczniom z zespołu szkół, stanowiłaby dodatkowe miejsce do organizacji imprez oraz byłaby do dyspozycji mieszkańców, czy klubów sportowych — tłumaczy burmistrz Olsztynka.

Anna Głazek