Donald Tusk do młodych: Chciałbym dać wam tyle praw, ile to możliwe

2022-12-10 13:51:59(ost. akt: 2022-12-10 13:55:41)

Autor zdjęcia: PAP/Mateusz Marek

Jestem gotów całe już moje życie temu poświęcić, abyście mieli swoje prawa, abyście tych praw mogli skutecznie strzec i bronić. Chciałbym dać wam tyle praw, ile to możliwe, jednego prawa nie chce wam dać – prawa do kapitulacji – mówił w sobotę do młodych ludzi przewodniczący PO Donald Tusk.
"Chciałem wam podziękować za to, że nie skapitulowaliście w tej być może najważniejszej sprawie w życiu publicznym każdego narodu, a więc sprawie wolności ludzi, praw człowieka, praw mniejszości, kobiet, dzieci, że w tej kwestii od pierwszych dni, to własne wy podnieśliście głos, to właśnie wy, kiedy trzeba było wyszliście na ulice wraz z innymi, choć oczywiście nie brakowało też ludzi mojego pokolenia" - powiedział lider PO, zwracając się do młodych podczas zorganizowanej w Warszawie finałowej edycji wydarzenia z cyklu "Meet Up: Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej".

Mówił, że młodzi Polacy stają się obywatelami, którzy wiedzą, na czym polegają ich prawa i obowiązki. "Staliście się obywatelami przez duże +o+. Obywatelami świadomymi, że wasze prawa to jest to, o co w trudnych momentach jesteście w stanie się bić" – powiedział Tusk.

Podkreślił, że młode pokolenie dobrze rozróżnia to co jest "dobrą polską tradycją". "Wiem jak dobrze czujecie, ile znaczy dla was wolność i prawa człowieka, możliwość decydowania o swojej przyszłości, o sposobie życia, możliwość decydowania o swoim ciele, o swoich poglądach, o swojej orientacji" – mówił.

Dodał, że to młodzi nauczyli starsze pokolenia, że to wszystko nie są fanaberie, przypomnieli im, że "wielka polska przygoda z wolnością zaczęła się od pragnienia praw człowieka, praw indywidualnych, pluralizmu.

Tusk podkreślał wagę obrony praw obywatelskich. "Zorganizowaliśmy się po to - i ja jestem gotów – całe już moje życie temu właśnie poświęcić, abyście mieli swoje prawa, abyście tych praw mogli skutecznie strzec i bronić. Chciałbym bardzo pomóc wam w przywróceniu waszych praw i wolności, dzisiaj zagarnianych przez coraz bardziej zachłanną równocześnie przerażoną władze" – mówił Tusk.

Dodał, że "obecna władza zagrania tyle przestrzeni wolności, głównie ze strachu przed społeczeństwem".

"Chciałbym dać tyle praw, ile to możliwe. Jednego prawa nie chcę wam dać – prawa do kapitulacji. W tej sprawie naprawdę nie możemy się poddać" – podkreślił Tusk.

Przewodniczący PO powiedział, że przykro mu z tego powodu, iż w ostatnich latach nauka i wysiłek edukacyjny przestały być gwarancją życiowego sukcesu.

"To jest bardzo przykre, kiedy widzę tych piętnasto-, osiemnasto, dwudziestolatków, którzy rozkładają ręce i mówią: +tak chciałbym się uczyć, chciałbym zdobyć te kompetencje przyszłości, chciałbym wybijać się na intelektualną merytoryczna niepodległość, chciałabym wierzyć w to, że te godziny, miesiące lata edukacji, będą gwarancją mojej lepszej przyszłości i mojej rodziny+. Że to jakoś rozmyło się w ostatnich latach, gdzie szacunek do nauki, szacunek do samodzielności, do odwagi intelektualnej coraz częściej zastępowany jest wymogiem ze strony władzy ślepej lojalności i społeczeństwa" - powiedział lider PO. (PAP)

Ilona Pecka, Piotr Śmiłowicz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. B.K. #3107567 15 gru 2022 13:23

    Jakoś to brzmi mało wiarygodnie! Miał 7 lat rządów, zanim uciekł do RE, żeby coś zrobić dla młodych ludzi. A co zrobił? Według mnie NIC, albo bardzo niewiele! Teraz rząd zwolnił z podatku młodych pracowników do 26 r. ż. Za rządów Tuska na taki pomysł nie wpadli... Ale może mam problemy z pamięcią? To proponuję podać przykłady tego co rząd PO zrobił dla młodych ludzi w latach 2007-2015!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. as. #3107507 10 gru 2022 16:55

    Szkoda tylko, że były "król Europy" nie sprecyzował jakie prawa zostały nam obywatelom odebrane.... A co do obietnic składanych przez przez Jego Eminencję Króla to wystarczy sięgnąć do Internetu lub przypomnieć sobie jak było z poprzednimi jego obietnicami: 1. obiecywał nie podnosić wieku emerytalnego ale podniósł... 2. obiecywał wprowadzić podatek liniowy, ale nie wprowadził... 3. obiecywał nie wyjeżdżać, bo być premierem to zaszczyt, ale wyjechał na lepiej płatne stanowisko w Brukseli... 4. obiecywał dbać o interes Polski ale pozwolić swemu ministrowi (Pawlakowi) podpisać długoletni kontrakt gazowy z Rosją, który nie wszedł w życie tylko dzięki zakwestionowaniu go przez UE 5. jako "król Europy" straszył Polskę karą 200.000€ za nieprzyjęcie jednego uchodźcy z Bliskiego Wschodu a teraz robi wszystko, by Unia nie wypłaciła Polsce należnego jej KPO. Lista jego obietnic i osiągnięć jest istotnie tak porażająca, że nic tylko mu wierzyć...

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz