Leśnicy rozpoczynają sprzedaż choinek

2022-12-10 14:12:42(ost. akt: 2022-12-10 13:31:11)

Autor zdjęcia: Pixabay

Można już kupować choinki od warmińsko-mazurskich leśników - sprzedaż drzewek rusza m.in. pod siedzibą arboretum w Kudypach pod Olsztynem. Leśnicy w tym roku przygotowali 10 tys. drzewek - poinformował PAP rzecznik olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.
"W tym roku mamy przygotowanych 10 tysięcy drzewek na Boże Narodzenie. To oczywiście przede wszystkim świerki zwyczajne. W naszym regionie jodły nie rosną w sposób naturalny" - poinformował PAP rzecznik olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

Sprzedaż w sobotę rusza m.in. w podolsztyńskim nadleśnictwie Kudypy. Choinki będzie można kupić pod siedzibą arboretum. "W innych nadleśnictwach sprzedaż będzie prowadzona pod siedzibami nadleśnictw lub bezpośrednio w leśniczówkach. Co ważne, 17 i 18 grudnia, nadleśnictwo Kudypy umożliwi samodzielny wybór drzewka i jego samodzielne ścięcie. Ta forma sprzedaży, ciesząca się od lat dużym zainteresowaniem, będzie prowadzona na plantacji choinkowej w Sząbruku" - powiedział PAP Pietrzak.

Leśnicy zachęcają do stawiania w domach żywych choinek. "Nie jest prawdą, że kupując żywą choinkę niszczymy las. Drzewka najczęściej rosną na specjalnych plantacjach, lub w lasach w miejscach, gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami wysokiego napięcia. Po świętach żywą choinkę można rozdrobnić i dodać do kompostu - drzewko szybko się rozłoży. Jeżeli drzewko było w doniczce, przy prawidłowej pielęgnacji można je wsadzić do ogrodu" - powiedział Pietrzak.

Dodał, że także uprawa choinek jest ekologiczna - drzewko rosnąc, cały czas pobiera szkodliwy dwutlenek węgla i przetwarza go na tlen. Po wycięciu korzenie stanowią dobrą biomasę, która przekształca się w próchnicę użyźniającą glebę.

"Sztuczna choinka będzie się rozkładać minimum 400 lat" - podkreślił rzecznik olsztyńskich leśników. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ jann/