Weszliśmy na plac budowy hali Urania w Olsztynie. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA, VIDEO]

2022-12-09 14:49:17(ost. akt: 2022-12-11 22:05:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kompleksowy remont HWS Urania to bez dwóch zdań jedna z największych inwestycji w Olsztynie. Leciwy już obiekt swoim stanem wręcz błagał o odświeżenie, ale w końcu się doczekał. Nasz fotoreporter, Zbigniew Woźniak wszedł na plac budowy, żeby pokazać wam postępy prac.
W budynku A, gdzie będzie mieściła się bryła główna – hala sportowa zakończono prace przy budowie konstrukcji kopuły, pokryto ją pierwszą warstwą blachy trapezowej. Obecnie trwają prace związane z położeniem kolejnych warstw ocieplenia kopuły oraz wierzchniej warstwy z blachy tytanowo – aluminiowej. Wewnątrz trwają prace konstrukcyjne i montaż trybun prefabrykowanych.

Z każdym dniem postęp prac związany z powstaniem odnowionej hali jest coraz bardziej widoczny. Wykonawca kończy prace konstrukcyjne i elewacyjne tak, aby przed zimą można było zająć się wykończeniami wewnątrz obiektu.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Planujemy jak najszybciej zakończyć roboty żelbetowe, by zamknąć całą bryłę A i zimą zająć się kontynuowaniem prac w środku — mówi Andrzej Rosocha, kierownik kontraktu Mirbud SA — Jeśli pogoda pozwoli będziemy działali również na zewnątrz. W ubiegłą zimę pracowaliśmy bez przerw i teraz też zamierzamy działać bez zbędnej zwłoki. Chcemy kontynuować makroniwelacje terenu i wykonywanie drogi bo parkingi wewnątrz praktycznie mamy zakończone.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem video


Część budynku B jest już w stanie surowym zamkniętym, w 80% jest już też wykonany podziemny parking. Trwają tam obecnie montaże kanałów, w których zostanie umieszczone okablowanie budynku. Co więcej - odnowiona hala będzie obiektem ekologicznym.

— Montujemy gruntowy wymiennik ciepła, poza tym na dachu lodowiska będą zamontowane panele energetyczne — tłumaczy Krzysztof Śmieciński, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Olsztyna - Cały system wentylacji, klimatyzacji będzie połączony w jeden organizm. Całość będzie bez wątpienia przyjazna środowisku.

Po remoncie nowa hala Urania ma pomieścić 4 tys. widzów. W głównej bryle zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsal. Oprócz tego będzie można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy.

Z tą bryłą połączona będzie kolejna, mniejsza w której znajdzie się podpiwniczenie z pomieszczeniami technicznymi i parkingami. W tej części znajdzie się m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa z miejscami na widowni dla 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek. Poza przebudową hali, w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego.

Fot. Zbigniew Woźniak

Obecnie trwa spór pomiędzy wykonawcą obiektu a prezydentem Olsztyna. Głównym powodem rozbieżności zdań są... pieniądze, które trzeba dołożyć do inwestycji. Miasto nie jest w stanie dopłacić tyle, ile by chciała firma Mirbud. Sprawą zajmie się mediator.

Zakończenie wszystkich prac jest planowane na sierpień 2023 roku.