Premier w Morągu: podjęliśmy ogromny wysiłek, by zmodernizować polską armię

2022-12-09 13:43:37(ost. akt: 2022-12-09 16:18:26)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk

Wszyscy sąsiedzi Rosji zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie to sąsiedztwo, dlatego w ostatnich latach podjęliśmy ogromny wysiłek, by umocnić, zmodernizować polską armię, aby nikomu nie przyszło do głowy, by Polskę zaatakować - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
– Wszyscy sąsiedzi Rosji zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie to sąsiedztwo. Dlatego w ostatnim czasie, zwłaszcza w ostatnich kilku latach, podjęliśmy ogromny wysiłek, by umocnić, zmodernizować polską armię – powiedział szef rządu w Morągu podczas przekazania pierwszych czołgów K2 żołnierzom 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu, wchodzącej w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo mieści się w Olsztynie.

– Można rzec tak: albo masz się czym bronić i nie musisz się bronić, albo nie masz się czym bronić i wtedy musisz się bronić. My chcemy mieć tak silną armię, tak dobrze zmodernizowaną armię i nowoczesny sprzęt, by nikomu nie przyszło do głowy, żeby Polskę zaatakować – powiedział Morawiecki.

Przekonywał, że Polska jest bezpieczna, ale "musimy umacniać naszą armię miesiąc po miesiącu". "I to się dzieje", powiedział zaznaczając, że "do wzmocnienia polskiej armii potrzebna była naprawa polskiego budżetu".

I dodał, że "dobry budżet, silny budżet, idzie w parze ręką w rękę z silną armią". – Naprawa tego budżetu stanowiła, to moje ulubione słowo, kamień milowy na drodze do wzmocnienia polskiej armii – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Kupując południowokoreański sprzęt wojskowy Polska nabywa także myśl techniczną – zaznaczył w premier. Przypomniał, że jeden z powodów zakupów broni w Korei Płd. to także szybkie dostawy. – Współpraca z Koreą niesie bardzo dużo korzyści. Kupując sprzęt koreański, kupujemy jednocześnie myśl techniczną – dodał.

Premier podkreślił, że zakup z Korei Płd. jest korzystny z kilku względów – sprzęt jest kompatybilny z systemami NATO, jest "kupowany w rozsądnej cenie", reprezentuje najnowszy poziom technologiczny, a - jak dodał - "kupując sprzęt koreański kupujemy jednocześnie myśl techniczną". Według założeń w produkcji czołgów zamawianych w Korei Płd. ma uczestniczyć polski przemysł. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Agnieszka Libudzka