Michał Młotek wraca z wyróżnieniem. To finalista konkursu "Popularyzator nauki"

2022-12-09 12:44:46(ost. akt: 2022-12-09 12:59:57)
Michał Młotek odbiera wyróżnienie

Michał Młotek odbiera wyróżnienie

Autor zdjęcia: screen FB Nauka w Polsce

Iławianin był finalistą wśród siedemnastu innych osób, instytucji, zespołów czy mediów. Michał Młotek nominowany został w kategorii "Animator" m.in. za współtworzone spacery edukacyjne czy popularyzowanie historii Iławy w internecie. Przyznanie tytułów nastąpiło dziś (9 grudnia), a Michał Młotek otrzymał wyróżnienie.
Kapituła konkursu postanowiła wyróżnić dwie osoby zgłoszone do konkursu, w tym iławianina Michała Młotka. Jury podkreśliło jego lokalny patriotyzm i bardzo ścisły kontakt z lokalną społecznością oraz pracę na rzecz tej społeczności.

- Czuję się zaszczycony, będąc tutaj – powiedział ze sceny, trzymając w dłoni dyplom.

Michał Młotek jest twórcą Internetowego Muzeum Iławy (jednego z pierwszych internetowych w Polsce, bo powstało w 2005 r.) oraz współtwórcą z Dariuszem Paczkowskim spacerów edukacyjnych przybliżających historię Iławy. Razem z nim w 2016 roku został odznaczony ministerialną odznaką "Za Zasługi dla Turystyki". W 2017 r. za Internetowe Muzeum Iławy został nagrodzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie (II miejsce w kategorii "Wystawy i projekty multimedialne"). Za cykl spacerów "Historia jednej ulicy" Michał Młotek został nagrodzony przez Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie (I miejsce w kategorii "Aktywności plenerowe", wspólnie z Dariuszem Paczkowskim). Odznaczony został także srebrną odznaką "Za Opiekę nad Zabytkami" i odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jest także autorem książek. Jego debiutem była książka “Tajemnice pogranicza”, napisał dwie powieści historyczne: “Noc patagonów” i “Zapiski Hansa Heinricha”. Jest autorem podcastu “Kronika zaginionego miasta” o powojennej historii Iławy oraz filmów dokumentalnych o wybranych epizodach z dziejów Warmii i Mazur.

Jest przewodniczącym rady miasta Iława. Pracuje w Inkubatorze Technologicznym Powiatowego Urzędu Pracy, którego jest wicedyrektorem.

- Zostałem nominowany za stworzenie i rozwijanie przestrzeni do mówienia o lokalnej historii z wykorzystaniem metod tradycyjnych, jak spotkania czy spacery, ale też nowych technologii, bo od lat prowadzę aktywną działalność choćby w mediach społecznościowych - mówi nam nominowany, dodając: - Bardzo się cieszę z bycia laureatem, to już jest dla mnie ogromne wyróżnienie, gdy stoję w jednym rzędzie z innymi laureatami, jak Paweł Grzesiowski, Wiktor Kotowski czy redakcja magazynu Mówią Wieki.

Edyta Kocyła-Pawłowska