Szczyt energetyczny. W tych godzinach oszczędzaj prąd. Polska Sieć Elektroenergetyczna wydaje komunikat
2022-12-07 18:15:28(ost. akt: 2022-12-07 15:59:41)
Polska Sieć Elektroenergetyczna (www.pse.pl) na swojej stronie informuje o tzw. godzinach szczytu. Określenie godzin szczytu ma kluczowe znaczenie, ponieważ właśnie w tych godzinach każdy z nas może najbardziej wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wyznaczają godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Innymi słowy – są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych.
W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.
— Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem — wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska. — Aktywna postawa odbiorców to kluczowy element zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko w czasie kryzysu.
W sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Mechanizmy rynkowe powodują, że to właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie.
— Dlatego też ograniczenie zużycia jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę sytuacji w systemie, na czym korzystamy wszyscy — mówi Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. — System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
dis #3107460 8 gru 2022 08:27
A guzik mnie obchodzi czego oni by chcieli. Ja mam podpisaną umowę na dostawę energii elektrycznej i będę korzystał, kiedy mam ochotę. Szkoda, że nie napisaliście, że godziny szczytu są od 15 do 18, czyli wtedy, kiedy zwykle wracamy z pracy. Jeżeli mamy wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii to ja się pytam: na co poszły pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO2? Te grube miliony miały być przeznaczone na modernizacje sieci.
odpowiedz na ten komentarz