Lothar Matthäus ostro o grze Polaków: jesteście piłkarsko zacofani, świat wam odjechał

2022-12-06 15:18:08(ost. akt: 2022-12-06 15:28:09)
Niemiec Antonio Ruediger

Niemiec Antonio Ruediger

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Legendarny niemiecki obrońca Lothar Matthäus, który obecnie pełni rolę eksperta w niemieckiej telewizji ostro skrytykował grę reprezentacji Polski na mundialu. Jego zdaniem nasza kadra jest piłkarsko zacofana.
Reprezentanci Polski po porażce 1:3 z Francją odpadli z mundialu w 1/8 finału. Wcześniej nasi piłkarze remisowali z Meksykiem (0:0) wygrali z Arabią Saudyjską (2:0) i przegrali z Argentyną (0:2). O naszym wyjściu z grupy zadecydowała bramka Saudów przeciwko Meksykowi, która dawała Polakom lepszy bilans bramkowy.

W 1/8 finału zdecydowanie lepsza od Polaków była reprezentacja Francji z Kylianem Mbappe na czele. Polacy odpadli z turnieju przegrywając z obecnymi mistrzami świata 1:3. Sytuację skomentował Lothar Matthäus, 150-krotny reprezentant Niemiec.

— Gracie archaicznie, piłkarsko jesteście zacofani, świat wam odjechał, a jak widzę waszego środkowego obrońcę – tego z jasnymi włosami – to przypomina mi się libero z lat 90., który nie mógł przekroczyć połowy. Nikt tak już nie gra — komentował niemiecki ekspert i emerytowany obrońca.

— Strzeliliście trzy gole, ale naprawdę trudno wskazać jakąś waszą akcję w ofensywie, którą na dłużej się zapamięta. Brakowało wam przede wszystkim odwagi. Umiejętności można nie mieć, trzeba uznać, że pewne reprezentacje są poza zasięgiem. Ale wtedy przynajmniej trzeba próbować cokolwiek zmienić. W piłce nożnej odwaga potrafi nieraz dać więcej korzyści od umiejętności — argumentował Lothar Matthäus.

Niemiecka reprezentacja sensacyjnie odpadła z turnieju po przegranej z Japonią, remisie z Hiszpanią i wygranej nad reprezentacją Kostaryki. Niemcy zdobyli dokładnie tyle samo punktów co Polacy, jednak o awansie zadecydował pierwszy mecz Hiszpanów z Kostarykańczykami, gdzie reprezentacja z półwyspu Iberyjskiego strzeliła 7 bramek nie tracąc żadnej.