Strażacy biją na alarm: w ciągu ostatniego weekendu na Warmii i Mazurach spłonęło aż sześć domów

2022-12-06 18:36:30(ost. akt: 2022-12-06 15:10:32)

Autor zdjęcia: OSP Jedwabno

Ostatnio coraz więcej słyszymy o pożarach budynków mieszkalnych. Tylko w ciągu minionego weekendu strażacy z woj. warmińsko-mazruskiego odnotowali aż sześć takich zdarzeń. W połowie tych przypadków, pożary strawiły dachy w budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy, którzy stracili dobytek swojego życia zostali tymczasowo zakwaterowani w lokalach zastępczych.
Strażacy przypominają, że zgodnie z obowiązującym prawem, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

— co najmniej raz na 3 miesiące w okresie użytkowania w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem i drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
— co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
— co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Dodatkowo prawo budowlane zobowiązuje właścicieli domów i zarządców bloków mieszkalnych do okresowej kontroli, (co najmniej raz w roku) stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.

Strażacy z Olsztyna zalecają zamontowanie czujki dymu, która skuteczne alarmuje mieszkańców budynku o niebezpieczeństwie i umożliwia możliwie szybką ewakuację.

W domach, w których znajduje się urządzenie grzewcze na paliwo stałe (np. węgiel kamienny, eko-groszek, drewno) lub gaz, powinna znaleźć się czujka tlenku węgla, która wykryje niewidoczny i bezwonny gaz w pomieszczeniu. Te proste urządzenie może niejednokrotnie uratować nasze życie.