Jakie są deficytowe zawody w Warmińsko-Mazurskiem i jak szukać pracy w tym województwie?

2022-12-05 12:26:01(ost. akt: 2022-12-06 13:02:19)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: pixabay

Poszukiwanie zatrudnienia w konkretnej miejscowości bądź na terenie całego województwa warto rozpocząć od zapoznania się z informacją na temat zapotrzebowania kadrowego lokalnych pracodawców. Danych tych dostarcza coroczna prognoza wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – Barometr zawodów. Badanie może pomóc kandydatom w ocenie indywidualnych szans na rynku pracy.
Zawody deficytowe

Barometr zawodów dzieli profesje na deficytowe, nadwyżkowe oraz znajdujące się w równowadze popytu i podaży. O zawodach deficytowych mówimy w przypadku, kiedy liczba wykonujących je osób, aktualnie poszukujących pracy, jest mniejsza od liczby kierowanych do nich ofert zatrudnienia, dostępnych w powiatowych urzędach pracy. Prognozuje się zatem, że przedstawiciele profesji deficytowych mają największe szanse na szybkie znalezienie etatu.

W 2022 r. w Warmińsko-Mazurskiem wskazano 24 grupy profesji deficytowych. Lista obejmuje:
zawody budowlane – betoniarza i zbrojarza, cieśli i stolarza budowlanego, dekarza i blacharza budowlanego, montera instalacji budowlanych, murarza i tynkarza, operatora i mechanika sprzętu do robót ziemnych, pracownika robót wykończeniowych, robotnika budowlanego;
zawody związane z przetwórstwem przemysłowym – elektryka, elektromechanika i elektromontera, mechanika pojazdów samochodowych, spawacza, ślusarza, robotnika obróbki drewna i stolarza;
zawody z branży TSL – kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek;
zawody z branży gastronomicznej – kucharza, piekarza;
zawody z branży księgowej – pracownika ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnego księgowego;
zawody medyczne i pokrewne – lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeuty i masażysty, opiekuna osoby starszej i z niepełnosprawnością.

Zdecydowana większość zawodów w Warmińsko-Mazurskiej pozostaje w równowadze popytu i podaży. W województwie wskazano tylko jedną profesję nadwyżkową – ekonomisty. Osób wykonujących ten zawód, które rozglądają się za miejscem zatrudnienia, jest aktualnie więcej niż ofert dostępnych na rynku pracy.

Praca w Olecku a zawody deficytowe

Osoby zainteresowane znalezieniem etatu w konkretnej części województwa mogą posiłkować się wynikami badania dla danego miasta (na prawach powiatu) bądź powiatu. Przykładowo, w czasie poszukiwania pracy w mieście Olecku pomocna może okazać się lista zawodów nadwyżkowych i deficytowych dla powiatu oleckiego. I tak, w 2022 r. największy deficyt kandydatów do pracy dotyczy tutaj zawodu stolarza. Propozycje zatrudnienia kierowane są często także między innymi do nauczycieli różnych specjalności, operatorów różnego rodzaju maszyn, magazynierów, kosmetyczek czy przedstawicieli handlowych. Praca w powiecie oleckim może być z kolei trudno dostępna dla osób z wykształceniem ekonomicznym.

Szukanie pracy w województwie warmińsko-mazurskim

Zaleca się, by osoby poszukujące pracy w województwie warmińsko-mazurskim korzystały z bezpiecznych stron, z których pozyskują ogłoszenia. Do takich należy Centralna Baza Ofert Pracy, w której umieszczane są oferty z urzędów pracy. W Bazie znaleźć można także informacje na temat targów pracy, wydarzeń aktywizujących oraz szkoleń i treningów dla bezrobotnych / szukających pracy (przekierowuje do nich również zakładka Kalendarz Targów, Giełd i Szkoleń na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy).

Kolejnym rzetelnym źródłem ofert są profesjonalne portale rekrutacyjne, np. praca.pl. Jest to platforma ogólnopolska – do ogłoszeń typu praca Bartoszyce bądź oferty pracy w warmińsko-mazurskim można dotrzeć, wpisując w pasku wyszukiwania portalu nazwę tej miejscowości czy województwa. Kandydaci mogą także przeszukiwać ogłoszenia, podając określoną grupę zawodową, poziom stanowiska, rodzaj umowy itp.

Liczne oferty pracy w Bartoszycach i innych miejscowościach publikowane są także w mediach społecznościowych. W tym wypadku warto zachować ostrożność. Przed odpowiedzią na ofertę – wysłaniem CV zawierającym wrażliwe dane – warto sprawdzić, czy ma się do czynienia z legalnie działającym pracodawcą. Podmiot oferujący pracę powinien figurować w takich rejestrach jak CEIDG, KRS, a przypadku agencji zatrudnienia – KRAZ.