Znaleźliśmy się "W gabinecie osobliwości Brunona Schulza" [zdjęcia]

2022-12-05 17:00:00(ost. akt: 2022-12-05 17:25:03)

Autor zdjęcia: Piotr A. Nowakowski

— Wnikając w twórczość Brunona Schulza zrozumiałam, że albo żyjemy w śmierci, albo wybieramy życie. — mówiła po spektaklu "W gabinecie osobliwości Brunona Schulza" jego reżyserka Beata Błażejewicz-Holzhey. Sztukę wystawiono w piątek 2 grudnia.
W piątkowy wieczór 2 grudnia w sali Hozjusza, w Hotelu Krasicki odbył się spektakl na podstawie „Traktatu o Manekinach albo wtórej księdze rodzaju” Brunona Schulza, w której pojawił się Demiurg, a obok niego kobiety, twórczynie , krawcowe - artystki, nieświadome demiurginie, przekształcające materię, nadając jej nowe kształty.

Dowiedzieliśmy się że „martwoty” tak naprawdę nie ma. Poznaliśmy postaci z dziedzin zainteresowań Brunona Szulca, a interesowała go psychologia, rysunek, szkic, nawet fresk, a także... psychiatria.

Na scenę weszli więc: Zygmunt Freud, Marcel Proust i Carl Jung, ale nie tylko oni, bo w tym pełnym ważnych pytań, ale też odpowiedzi spektaklu... kobiety zatańczyły w kręgu. Kręgu życia.

W drugiej części publiczność obejrzała film, który powstał w murach Hotelu Krasicki jeszcze w listopadzie na podstawie twórczości Brunona Schulza.

— W tym roku obchodzimy okrągłe rocznice urodzin i śmierci Brunona Schulza, polskiego prozaika, grafika, malarza i rysownika z Drohobycza, i właśnie w szczególności o śmierć i życie chodzi w montażu powstałym z wybranych fragmentów jego prozy awangardowej, której estetykę określają surrealizm, oniryzm, realizm magiczny i baśniowość — opowiada Beata Błażejewicz-Holzhey, która całość wyreżyserowała. — Przyznam, że twórczość tego artysty jest mi szczególnie bliska i miała ogromny wpływ na moje życie.

W spektaklu i filmie wystąpili: Tadeusz Krenc, Tadeusz Szulewa, Piotr A. Nowakowski, Michał Brzozowski, Teresa Deniziak, Alina Drozd, Lech Bielikowicz, Tadeusz Czypiński, Wiesław Nowosielski i Ewa Lubińska. W roli specjalnej, jako drag queen zaprezentowała się Jadwiga Czypińska.
Scenografię wykonała Alina Drozd, a scenariusz napisała reżyser Beata Błażejewicz-Holzhey.
lub