Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Sprawdzamy jakość powietrza w Olsztynie

2022-12-02 11:53:31(ost. akt: 2022-12-02 13:41:28)

Autor zdjęcia: AdobeStock

Za oknem coraz zimniej, a czymś ogrzewać trzeba. Szczególnie martwić się o to muszą mieszkańcy domów jednorodzinnych, którym MPEC nie dostarcza ciepła. Te zmartwienie w połączeniu z niepewnymi czasami niestety negatywnie wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy.
Spośród wszystkich miast woj. warmińsko-mazurskiego najlepszym powietrzem może pochwalić się Olsztyn i Elbląg. Według mapy jakości powietrza airly.com to właśnie czujniki w największych miastach województwa wskazują najniższe stężenie tych substancji.

Zanieczyszczenie powietrza w Olsztynie jest porównywalne do tego w miastach podobnej wielkości takich jak Toruń, Bydgoszcz, Kielce czy Rzeszów. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w regionie jest Nowe Miasto Lubawskie, Działdowo i Lidzbark Warmiński. Trzeba też zaznaczyć, że nie wszystkie miejscowości dysponują czujnikami mierzącymi stężenie PM10 i PM 2,5.

Najgorsze powietrze w całym woj. warmińsko-mazurskim jest w miejscowości Godkowo (powiat elbląski). Odczyty jakości powietrza są tam porównywalne do najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce.

Co ciekawe, jednym z najczystszych miast okazuje się być Kraków. Wpływ na to, ma rygorystyczna uchwała antysmogowa tamtejszego sejmiku województwa, całkowicie zakazująca palenia drewnem i węglem w piecach na terenie miasta.

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3107384 2 gru 2022 14:58

    Prezydent Olsztyna ogłasza sukces - w 4 lata wymieniono lekko ponad 200 kopciuchów. Green Olsztyn, a także całe województwo uchwały antysmogowej nie ma nadal. Przegapiono okres prosperity, który mógł zostać wykorzystany na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i ekonomiczne.

    odpowiedz na ten komentarz