Przygotuj świąteczną paczkę dla Ukrainy

2022-12-06 14:00:00(ost. akt: 2022-12-06 14:11:53)

Autor zdjęcia: PAP/Eugene Titov

Do Bożego Narodzenia zostały trzy tygodnie. W Ukrainie święta są obchodzone na początku stycznia. Caritas Archidiecezji Warmińskiej i Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej prowadzą akcję Paczka dla Ukrainy. Polskie rodziny pomagają w ten sposób walczącym o wolność sąsiadom.
— Sytuacja jest bardzo trudna. Brak praktycznie wszystkiego. Nasza akcja to odruch pomocy i solidarności z tymi, którzy Boże Narodzenie będą przeżywać często bez prądu, dostępu do podstawowych produktów. W naszej tradycji jest dzielenie się tym, co mamy. I właśnie dlatego prowadzimy akcję Paczka dla Ukrainy — mówi Joanna Mackiewicz z Caritasu Archidiecezji Warmińskiej — To już II edycja naszej akcji — dodaje.
— Ta forma pomocy przypomina nam trochę paczki, które w latach 80. docierały do Polski — zachęca ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas.
W akcji bardzo aktywnie uczestniczy także Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego. O ile paczki przyjmowane przez archidiecezjalny Caritas są przyjmowane w punkcie przy ulicy Grunwaldzkiej 45 w Olsztynie, o tyle paczki eparchii olsztyńsko-gdańskiej są zbierane w parafiach.
— Jest bardzo duże zainteresowanie naszą akcją, ale też i potrzeby naszych cierpiących niedostatek braci są naprawdę wielkie — mówi „Gazecie Olsztyńskiej” dyrektor greckokatolickiego Caritasu, ks. Bogdan Sytczyk z Lidzbarka Warmińskiego. — Najpotrzebniejsze są teraz żywność, chemia, słodycze. Paczki powinny być przygotowane według wspólnego szabonu dla całego Caritasu.
— Paczki należy przygotować w kartonach, zgodnie z załączoną instrukcją, która zawiera dokładną listę produktów. Ulotki z instrukcją oraz kartony do przygotowania paczek można odebrać w naszej siedzibie Caritasu przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie — wyjaśnia Joanna Mackiewicz z Caritasu Archidiecezji Warmińskiej.
Jak powinna być przygotowana paczka i co powinna zawierać? Nie może ważyć więcej niż 18 kg. Powinna być zapakowana do kartonu o wymiarach 53 cm x 40 cm x 26 cm. Do paczki można dołączyć list, który został przygotowany, lub własny ze słowami wsparcia i otuchy. Paczka powinna być gotowym zestawem produktów możliwym do przekazania rodzinie na Ukrainie.
— Na liście wprowadzamy czasem pewne korekty. Teraz jest potrzebniejsze mleko w proszku niż kasza gryczana. Ważne, żeby znalazły się w niej świece i zapałki, bo jest z tym duży problem. Aktualna lista jest dostępna wraz z instrukcją na naszej stronie www.olsztyn.caritas.pl/ukraina — mówi Joanna Mackiewicz.
Pracownica Caritasu Archidiecezji Warmińskiej przestrzega przed wkładaniem listów z wrażliwymi danymi zawierającymi imię i nazwisko lub adres. To na wypadek, gdyby transport został przejęty przez okupanta i wpadł w ręce Rosjan, którzy mogą próbować wykorzystywać każdą uzyskaną informację.
— Nie każdego darczyńcę stać na przygotowanie całej paczki dlatego można sfinansować jej cześć, przekazując nam darowiznę na ten cel. Ważne, żeby nie rezygnować z odruchu serca przez pojawiające się trudności — zachęca Joanna Mackiewicz.
Paczki z parafii greckokatolickich zostaną zebrane w jeden transport i wysłane na Ukrainę już 10 grudnia. Te z archidiecezjalnego Caritasu są zbierane do 15 grudnia. Mają trafić do potrzebujących rodzin jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, które w Ukrainie są obchodzone zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, czyli dwa tygodnie później niż w Kościele katolickim.
— Nasi parafianie przygotowali już 150 paczek. Zainteresowanie jest duże. Musieliśmy poprosić o dodatkowe kartony, bo 500 zostało już pobranych i są zapełniane — mówi ks. Bogdan Sytczyk. — Robimy też inne zbiórki. W Ukrainie są potrzebne agregaty prądotwórcze i ubrania — dodaje.
— W Caritasie w Olsztynie mamy w tej chwili 100 zapełnionych kartonów. Cały czas wydajemy nowe. Od początku wojny, łącznie z pierwszą edycją akcji, z Olsztyna zostało wysłanych 800 paczek — informuje Joanna Mackiewicz. — Naszą ideą jest tworzenie gotowych paczek przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas. Niech to będzie paczka od przyjaciela dla przyjaciela — apeluje Joanna Mackiewicz.

Więcej informacji: kliknij tutaj

Stanisław Kryściński

ramka
To powinno znaleźć się w paczce:
makaron (500 g) x 1, ryż/kasza (torebki, 4x100 g) x 2, cukier 1 kg x 1, konserwy/puszki mięsne/pasztet (300 g) x 3, herbata (40 torebek) x 1, pieczywo chrupkie x 2, mleko UHT (1 litr) x 2, zupy Instant x 4, owsianki instant (w saszetkach) x 4, orzechy/bakalie (200 g) x 2, batony energetyczne/owsiane (sztuka) x 4, paluszki, krakersy (100 g) x 2, dania gotowe o długim terminie przydatności (słoik, 800 g) x 2, kaszki dla dzieci (200 g) x 2, słoiczki dla dzieci (obiadki) x 4, soczki dla dzieci (w plastikowej butelce, 330 ml) x 2, musy owocowe (tubki/saszetki) x 2, biszkopty (120 g) x 1, szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci (500 ml) x 1, papier toaletowy (8 rolek) x 1, chusteczki higieniczne (wagon = 10 małych opakowań) x 1, chusteczki nawilżone x 2, podpaski (cienkie, ze skrzydełkami) x 1, mydło w kostce x 2, szczoteczka do zębów x 2, pasta do zębów x 1, żel pod prysznic (zapach uniwersalny, max. 500 ml) x 1, szampon (zapach uniwersalny, max. 500 ml) x 1, plaster z opatrunkiem do cięcia na tkaninie (1 metr) x 2, woda utleniona (100 g) x2, grzebień/szczotka do włosów x 1, żel antybakteryjny (max. 100 ml) x 2, świeca (300 g) x 5, zapałki (pudełko) x 5