Wojciech Goljat, były dyrektor z olsztyńskiego ratusza wygrał ''Gigantów historii''

2022-12-03 20:23:17(ost. akt: 2022-12-02 16:06:15)

Autor zdjęcia: TVP Giganci Historii

Wojciech Goljat z Olsztyna, pasjonat historii i astronomii, udowodnił, że życie, osiągnięcia i spuścizna Jana Zamoyskiego, to temat, którym ma "w małym palcu". Nie dał rywalom szans i z zapasem punktów, pewnie sięgnął po 20.000 pln i tytuł Giganta historii.
Giganci historii to teleturniej przeznaczony dla miłośników historii. Każdy odcinek koncentruje się wokół jednego tematu. Uczestnicy odpowiadają na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Muszą wykazać się wiedzą historyczną, znajomością realiów epoki, faktów i ciekawostek. Dla zawodników jest to rywalizacja, dla widzów - pełna emocji lekcja historii. Zwycięzca otrzyma tytuł giganta historii i 20 tysięcy złotych.

Teleturniej składa się z czterech rund: „Kto pierwszy ten lepszy” z pytaniami testowymi, „Bitwa o punkty”, w której Uczestnicy sami wybierają stopień trudności pytań, „Szach mat”, w której trzeba się zmierzyć z pytaniami konkurentów oraz rundy finałowej, do której pytania układają eksperci z danej dziedziny.

W obecnym sezonie pasjonaci historii mierzą się ze sobą w takich tematach jak:
Nie tylko Żwirko i Wigura. Osiągnięcia polskiego lotnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym, Romantyzm, romantycy i wielka emigracja, Kleopatra VII. Życie i wizerunek w kulturze, Historia polskiej telewizji, czy Polska Sasów.

W jednym z ostatnich odcinków pojawił się Wojciech Goljat z Olsztyna - pasjonat historii i astronomii. Udowodnił, że życie, osiągnięcia i spuścizna Jana Zamoyskiego, to temat, którym ma w małym palcu.

Nie dał rywalom szans i z zapasem punktów, pewnie sięgnął po 20.000 pln i tytuł Giganta historii.

Wojciech Goljat inżynier z wykształcenia, historyk z zamiłowania. Kiedy był dzieckiem, przepowiadano mu, że kiedyś wygra „Wielka Grę”, tylko nikt nie przewidywał, że aż siedem razy. 


"Wielka gra" to kultowy polski teleturniej, który zadebiutował na antenie Telewizji Polskiej w 1962 roku. Do historii przeszły nie tylko trudne, specjalistyczne pytania z programu, ale też prowadzący.

Po raz pierwszy pan Wojciech spróbował sił w tym teleturnieju w 1985 roku. Wziął udział w 25 eliminacjach, a siedem razy wygrał program. Jego ulubioną dziedziną była historia, choć raz zdarzył mu się epizod z geografii. Ostatni raz wygrał „Wielką Grę” w 2004 roku, a tematem było Księstwo Warszawskie
.