Olsztyn 150 lat z koleją. To czas na dobre zmiany

2022-12-01 20:01:55(ost. akt: 2022-12-01 16:19:04)

Autor zdjęcia: Facebook: Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski

W Olsztynie kolej jest od 150 lat. Stacja od pięciu pokoleń umożliwia mieszkańcom korzystanie z pociągów. Dziś inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dostosowuje stację Olsztyn do współczesnych potrzeb wszystkich podróżnych. Zwiększa się dostępność i komfort obsługi.
Na stacji Olsztyn będzie oczekiwany przez podróżnych komfort obsługi. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają dogodny dostęp na perony. Lepszą informację zapewnią wyświetlacze i nowe nagłośnienie.

— W niedzielny poranek 1 grudnia 1872 roku przyjechał do Olsztyna pierwszy pociąg. Na przestrzeni tych kilkunastu dekad oblicze olsztyńskiej kolei zupełnie się zmieniło, jednak stałe pozostaje to, że nadal świadczy działalność przewozów pasażerskich i jest motorem napędowym gospodarki — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Kolej osobowa i towarowa jest ważnym ogniwem transportu publicznego. Wielu osobom ułatwia szybką i komfortową komunikację. Wszystkim tym, którzy zapewniają jej sprawne funkcjonowanie należą się podziękowania za pracę, którą wykonują. Jestem przekonany, że kolej w Olsztynie będzie się dalej pomyślnie rozwijać ku zadowoleniu mieszkańców i gości.

Na stacji budowane są dwa pierwsze nowe perony. Powstaje konstrukcja nowego tunelu, który ułatwi dostęp do pociągów. Przedłużenie przejścia do ul. Zientary-Malewskiej umożliwi wygodne wejście na stację również od strony Zatorza. Wykonawca układa tory i rozjazdy, stawia słupy i bramki z siecią trakcyjną. Układane są instalacje systemu sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja PLK S.A. o wartości ok. 400 mln zł realizowana jest z udziałem środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie przebudowy zaplanowano w 2024 roku.

W województwie warmińsko-mazurskim podróżni korzystają już z efektów inwestycji realizowanych przez PLK S.A. na liniach: Olsztyn – Działdowo, Szczytno – Pisz – Ełk oraz Olsztyn – Iława. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych, m.in. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz RPO Woj. Warmińsko-Mazurskiego, pociągi jadą sprawniej i szybciej, a podróżni zyskali lepsze podróże do pracy i szkoły.

Dostęp do kolei zwiększył się dzięki budowie nowych przystanków: Pisz Wschodni, Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Dajtki, Olsztyn Jezioro Ukiel, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Przebudowane zostały perony w ponad 40 lokalizacjach, m.in. w Olsztynku, Nidzicy, Piszu, Morągu, Pasłęku, Olsztynie Zachodnim, Starych Jabłonkach, Gągławkach, Stawigudzie, Samborowie. Wysokie perony pozwalają wygodnie wsiadać do pociągów. Są ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się wybudowano pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe.

Sprawniejsze podróże w regionie zapewnią kolejne realizowane przez PLK S.A. inwestycje. Do lepszych przewozów przygotowywana jest linia Olsztyn Gutkowo – Braniewo oraz Ełk – Giżycko. W ramach programu przystankowego powstają trzy nowe przystanki w Nikielkowie pod Olsztynem, w Kolnie i Wietrzychowie. Lepszą obsługę podróżnych, również tych o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewni przebudowa stacja Ełk.