Święta Warmia zadebiutowała na targach turystycznych

2022-11-30 12:44:03(ost. akt: 2022-12-02 11:45:15)   Artykuł sponsorowany
Kilkanaście tysięcy osób przewinęło się przez stoisko promujące Warmię i powiat olsztyński podczas trzydniowych Międzynarodowych Targów Turystycznych w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Były pytania o atrakcje, zabytki, miejsca noclegowe, ale powodzeniem cieszyły się także publikacje i pamiątki związane ze Szlakiem Świętej Warmii i Mikołajem Kopernikiem.
TT Warsaw odbyły się już po raz 28. – Tegoroczna edycja targów to 200 wystawców, przedstawicieli wielu krajów, regionów i szlaków turystycznych z Polski i zagranicy. Targi to prawdziwe święto turystyki – mówił Tomasz Szypuła, prezes zarządu Ptak Warsaw

Obrazek w tresci

W tym święcie po raz pierwszy
w swojej historii wziął udział Powiat Olsztyński, przygotowując ponadstumetrowe stoisko mające przybliżyć odwiedzającym targi Świętą Warmię
i klimat naszego wyjątkowego regionu.
– Nasza Warmia jest piękna, tak jak i cały powiat olsztyński. Zdecydowanie mamy się czym chwalić, bo żyjemy nie tylko na czystych i atrakcyjnych przyrodniczo terenach, ale mamy też ciekawą historię, zabytki: zamki, sanktuaria i kapliczki, ale również miejsca, w których tętni życie kulturalne, sportowe i pielgrzymkowe – opowiadał Andrzej Abako, starosta olsztyński, który osobiście rozmawiał z uczestnikami targów.
A do podróży po Świętej Warmii zachęcał między innymi znanego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego.
Szczególnym zainteresowaniem na stoisku cieszyły się 100-letni wolant oraz „skryty w szuwarach” rower wodny. Chętnych do zdjęć nie brakowało. Zwiedzający pytali o atrakcje w naszych gminach, ścieżki rowerowe, trasy wodne i bazy noclegowe, zabierali mapy i dopytywali o Szlak Świętej Warmii.

– Niektóre osoby wracały po kilka razy, choćby po to, żeby skosztować najlepszych w Polsce, jak mówiły, dobromiejskich krówek i śliwek w czekoladzie. Te spotkania i rozmowy potraktowaliśmy jako okazję do promowania Warmii, wyjaśnienia mieszkańcom innych regionów, czym się różni Warmia od Mazur i co przez 40 lat robił u nas Mikołaj Kopernik – tłumaczy Joanna Michalska-Reda.

Obrazek w tresci

Poznaniu historii życia naszego wielkiego astronoma na Warmii niewątpliwie ułatwiała degustacja naszej sztandarowej pamiątki regionalnej – sublimatu winnego Mikołaja Kopernika, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem.

Warmińskie stoisko odwiedzili m.in. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu
i Turystyki, Tomasz Zubilewicz, dziennikarz i prezenter telewizyjny, aktorzy Olga i Łukasz Nowiccy oraz wielu blogerów podróżników, w tym olsztyńskie Szalone Walizki. Nie brakowało też przedstawicieli innych krajów, nieraz egzotycznych, a także przewodników i organizatorów wycieczek oraz zwykłych turystów szukających pomysłu na najbliższe wakacje czy też weekendową wyprawę.

– To były trzy intensywne dni, wypełnione rozmowami o Warmii i jej atrakcjach, ale cieszymy się z tak dużego zainteresowania. Mieliśmy okazję przekonać się, że nasz pomysł ze Świętą Warmią chwycił, wzbudził zainteresowanie, którego efektem będzie przypływ turystów – podsumowuje Wojciech Szalkiewicz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Olsztynie.