GDDKiA: przywrócenie ruchu na obu jezdniach wiaduktu na obwodnicy Olsztyna możliwe w połowie grudnia

2022-11-28 09:17:54(ost. akt: 2022-11-28 09:28:53)

Autor zdjęcia: GDDKiA/Twitter

Przywrócenie ruchu na obu jezdniach wiaduktu na obwodnicy Olsztyna w ciągu S16/S51 może nastąpić w pierwszej połowie grudnia - podała GDDKiA. Jedna jezdnia tego obiektu została zamknięta od 14 listopada po stwierdzeniu nieprawidłowej pracy jednej z podpór.
Jak informowała wcześniej GDDKiA, decyzja o prewencyjnym zamknięciu jednej nitki wiaduktu w kierunku Ostródy zapadła po rutynowym przeglądzie obiektu. Ruch pojazdów w obu kierunkach został wtedy przełożony na jedną jezdnię, a GDDKiA przystąpiła z wykonawcą do doraźnych działań zabezpieczających i monitorujących.

"Wykonana została tymczasowa stabilizacja jednego słupa podpory. Poza tym zainstalowane zostały czujniki monitorujące pracę konstrukcji" - przekazał rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki.

Jak dodał, trwa analiza zachowania się konstrukcji na podstawie przeprowadzonych pomiarów i badań. Celem jest ustalenie warunków pracy obiektu po przywróceniu ruchu na obu jezdniach. Po dokonanych obliczeniach, sprawdzeniu i zatwierdzeniu monitoringu przez projektanta, GDDKiA ma zaakceptować doraźny program naprawczy.

"W kolejnym kroku przystąpimy do montażu rozszerzonego monitoringu pracy konstrukcji oraz monitoringu geotechnicznego. Przewidujemy, że przywrócenie ruchu na obu jezdniach obiektu może nastąpić w pierwszej połowie grudnia" - poinformował rzecznik.

Jak zastrzegł, nie oznacza to końca prac. W kolejnych miesiącach nad przyczynami powstania usterki będzie pracował zespół ekspertów wskazanych przez wykonawcę i zaakceptowanych przez GDDKiA. Wykorzystując m.in. dane z monitoringu, wskaże on przyczyny powstania problemu i zbada pracę całej konstrukcji obiektu.

Opracowana przez zespół ekspertyza zawierać będzie również docelowy program naprawczy, który pozwoli usunąć przyczyny usterki i przywrócić pełną sprawność całej konstrukcji. Koszty obecnych działań zabezpieczających oraz badań i analiz ponosi wykonawca obiektu. Są one wykonywane w ramach gwarancji. (PAP)