L4 online – gdzie szukać szczegółów o swoim zwolnieniu?

2022-11-25 21:59:11(ost. akt: 2022-11-25 22:01:04)   Artykuł sponsorowany
Dzięki cyfryzacji służby zdrowia w Polsce otrzymać można nie tylko zwolnienie lekarskie na wizycie stacjonarnej u lekarza, ale również L4 online na konsultacjach zdalnych. E-zwolnienie jest dokumentem cyfrowym, więc pacjent nie posiada go w wersji papierowej – jak zatem można sprawdzić informacje zawarte na zwolnieniu? Sprawdzamy!
Czym jest elektroniczne zwolnienie lekarskie online i kto je wystawia?

Osoby nieczujące się z przyczyn zdrowotnych na siłach, aby stawić się w pracy, mają możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Nie tylko usprawiedliwi ono ich nieobecność w pracy, ale również stanowić będzie podstawę do otrzymania świadczeń chorobowych za czas nieobecności w pracy. Elektroniczne zwolnienie lekarskie nie wymaga wystawiania w obecności pacjenta, co otworzyło furtkę dla telemedycyny, w tym dla konsultacji przez telefon i konsultacji zdalnych przez Internet. Pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie online, które jest pełnoprawnym dokumentem poświadczającym jego czasową niezdolność do pracy.
Jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie może skorzystać ze stacjonarnej wizyty lekarskiej, ma możliwość skorzystania z konsultacji zdalnych z możliwością wystawienia L4 przez Internet. Konsultacje przez Internet z możliwością otrzymania L4 online umożliwiają różne portale medyczne. Wystawione zwolnienie lekarskie automatycznie przesyłane jest do ZUS-u i pracodawcy, jednak to, co pracodawca widzi na L4, jest okrojoną wersją zwolnienia, gdyż obowiązuje RODO. Pacjent nie musi też się zastanawiać, jak sprawdzić długość zwolnienia lekarskiego, gdyż w dowolnej chwili może to zrobić samodzielnie i bez wychodzenia z domu, o ile posiada oczywiście dostęp do Internetu.

Jak sprawdzić długość zwolnienia lekarskiego i inne informacje?

W niektórych przypadkach pacjenci potrzebują wglądu do informacji zawartych na swoim zwolnieniu lekarskim. Jest to jednak dokument cyfrowy, co oznacza, że pacjent nie otrzymuje jego wersji papierowej. W jaki zatem sposób można sprawdzić, czy też przypomnieć sobie informacje zawarte na zwolnieniu? Załóżmy, że pacjent nie pamięta, do kiedy konkretnie ma zwolnienie lekarskie lub chce sprawdzić, ile trwało zwolnienie wystawione mu 3 miesiące wcześniej. Jak to zrobić?
Wystarczy zalogować się na swoje konto IKP, na którym zapisywane są zdarzenia medyczne powiązane z danym numerem PESEL. W IKP można sprawdzić swoje e-recepty, e-skierowania oraz właśnie e-zwolnienia, a oprócz tego można sprawdzić swoje szczepienia, czy też certyfikaty szczepień. Inną opcją jest skorzystanie z konta PUE ZUS, gdzie również informacja o zwolnieniu lekarskim danej osoby jest zapisywana. Obsługa obu tych portali jest intuicyjna, a do zalogowania się na nie pacjent nie musi posiadać profilu zaufanego.

Co pracodawca widzi na L4 wystawionym przez Internet?

Do pracodawcy posiadającego konto PUE ZUS trafiają zwolnienia lekarskie pracowników, w tym także wystawiane im L4 online. Nie jest to jednak tak, że pracodawca posiada dostęp do wszystkich informacji zawartych na zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. Obowiązuje RODO, w związku z którym udostępnianie takich informacji nie jest zgodne z prawem. Pracodawcy udostępniane są zatem jedynie te dane, które są mu potrzebne do rozliczeń pracowniczych.
Jeśli pracownik będzie zatem chciał poinformować pracodawcę o konkretnej przyczynie swojej nieobecności w pracy, ma taką możliwość. Pracodawca nie dowie się jednak o niej „za plecami pracownika” z jego zwolnienia L4, jeśli ten nie będzie chciał takich informacji udostępniać.