Czy tabletkę dzień po można zamówić online? Odpowiadamy

2022-11-25 21:54:53(ost. akt: 2022-11-25 21:57:10)   Artykuł sponsorowany
W Polsce tabletka „dzień po” nie może być kupiona od ręki w każdej aptece – należy wcześniej zgłosić się do lekarza, który wystawi pacjentce (w razie braku przeciwwskazań) e-receptę. Z dostępem do stacjonarnych lekarzy bywa różnie, a apteki internetowe niejednokrotnie mają korzystniejsze cenowo oferty. Czy można zamówić tabletkę „dzień po” online?
Czym są oraz jak działają tabletki „dzień po”?

Tabletki „dzień po” to hormonalne środki antykoncepcyjne, które przyjmuje się w sytuacjach awaryjnych, gdy doszło już do współżycia o wysokim ryzyku zajścia w ciążę. Pigułka „po” może okazać się potrzebna przy współżyciu bez zabezpieczenia, a także przy stosunkach seksualnych z antykoncepcją, która z jakiegoś powodu okazała się zawodna. Podstawowy mechanizm działania pigułek „dzień po” opiera się na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji. W ten sposób gra się nieco na czas, gdyż plemniki w drogach rodnych kobiety mają jedynie określony czas przeżycia – jeśli obumrą, zanim dotrą do komórki jajowej, do ciąży nie dojdzie.

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”, które różnią się składnikami czynnymi i działaniem – są to tabletki ellaOne i Escapelle. Oba jednak te rodzaje środków kupić można jedynie, posiadając wystawioną przez lekarza e-receptę.

Jak i gdzie kupić tabletki „dzień po” online?

Antykoncepcję awaryjną można w Polsce kupić legalnie wyłącznie w aptece i wyłącznie posiadając wystawioną przez lekarza e-receptę, jednak dostępność do lekarzy w naszym kraju nie zawsze jest satysfakcjonująca. Jak zdobyć tabletkę „dzień po” szybko, gdy trudno od ręki umówić się do lekarza na konsultację? Biorąc pod uwagę, jak działają tabletki „dzień po” oraz kiedy jest ich największa skuteczność działania, opcją może być konsultacja z lekarzem przez Internet. Konsultacja możliwa jest np. tutaj: https://tabletkadzienpo.pl, gdzie potem może być pacjentce przepisana tabletka „dzień po”, a apteka nie będzie mieć zastrzeżeń do wystawionej w ten sposób e-recepty, gdyż jest to rozwiązanie legalne.
Pozostając przy usługach internetowych, chciałoby się dodatkowo móc kupić pigułki „po” w sieci, bez wychodzenia z domu, bardziej anonimowo i prawdopodobnie taniej niż stacjonarnie. Teoretycznie leki wydawane z przepisu lekarza można „zamawiać” online w aptekach internetowych, jednak z tą różnicą, że dostawa leków odbywa się do wybranego punktu aptecznego, a nie do domu pacjenta. W przypadku tabletki „dzień po” oczekiwanie na dostawę niekoniecznie jest rozwiązaniem najlepszym, gdyż pigułkę należy przyjąć w możliwie najkrótszym czasie od stosunku. Szybszą opcją zatem może okazać się osobiste udanie się do apteki stacjonarnej, która już posiada antykoncepcję awaryjną na stanie.

Czy każdy może dostać receptę na tabletkę „dzień po”?

Nie każdemu pacjentowi może być przepisana tabletka „dzień po”. Przede wszystkim recepty nie może otrzymać mężczyzna, gdyż to nie on będzie pigułkę przyjmować. Recepty nie otrzymają też kobiety, które mają przeciwwskazania do stosowania tabletek „po”. Mowa między innymi o nadwrażliwości na jakikolwiek ze składników znajdujących się w tabletkach „dzień po”. Nadwrażliwość na składniki jednej tabletki „dzień po” dostępnej na rynku nie musi oznaczać nadwrażliwości na drugi rodzaj tabletek „dzień po”.
Przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji awaryjnej jest również ciąża bądź jej podejrzenie, a oprócz tego ciężkie choroby wątroby, czy też stosowanie niektórych leków. Tabletek „po” nie można też nadużywać, czy też przyjmować częściej niż raz w jednym cyklu.