Co wiecie o eko świecie?

2022-11-25 12:20:04(ost. akt: 2022-11-25 12:25:18)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Wraz z zakończeniem projektu "Co wiecie o eko świecie" – możemy śmiało powiedzieć - wiemy więcej o eko świecie i więcej o niego dbamy. W trakcie trwania projektu zorganizowaliśmy warsztaty, wycieczki piesze, spacery edukacyjne, wykłady oraz formy online o tematyce związanej z szeroko rozumianą ekologią.
Odbiorcami były dzieci, młodzież i dorośli w liczbie 3525 osób.
Większość działań prowadziliśmy w naszej siedzibie i w ogrodach otaczających Oranżerię.

Niektóre z nich przeprowadziliśmy w terenie: parku leśnym, Bulwarach na Łyną; wybraliśmy się na wycieczki autobusem elektrycznym do przystani wodnej nad Łyną oraz do Parku Leśnego w Markajmach k. Lidzbarka Warmińskiego.

Najwięcej grup uczestniczyło w warsztatach teatralno-przyrodniczych “Teatr nasion – teatr życia” oraz warsztatach edukacyjnych “Eko teatrzyk” – odwiedziło nas wtedy łącznie ponad pół tysiąca uczniów i przedszkolaków z Lidzbarka Warmińskiego, okolicznych miejscowości i z Ornety.

Wyjątkowymi wydarzeniami były spotkania z leśnikami z Nadleśnictw Wichrowo i Bartoszyce, uznanym grafikiem, ilustratorem Piotrem Sochą oraz Aleksandrą Słowikowską – młodą pszczelarką z Warmii.

Piotr Socha – autor bestsellerowych książek "Pszczoły", "Drzewa", "Brud" poprowadził warsztaty na temat pszczół, których praktyczna część poświęcona była budowie tekturowych uli, tworzeniu plastrów miodu czy wreszcie „hodowli” własnego, pszczelego roju. Kolejne warsztaty dotyczyły drzew.

Uczestnicy pod kierunkiem Piotra Sochy stworzyli wielkie drzewo zamieszkiwane przez dużą ilość realnych i fantastycznych zwierząt i postaci.

W zajęciach i warsztatach z Aleksandrą Słowikowską udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich. Niezwykłym jest fakt, że pszczelarstwem zajmuje się osoba młoda, która jest niewiele starsza od uczestniczącej młodzieży.

Poza codzienną pracą pszczelarza, zajmuje się też hodowlą pszczół - matek, w planach ma również zaprojektowanie ula. Podczas warsztatów młoda pszczelarka opowiedziała o fascynującym życiu społecznym owadów, o ich funkcjach w ulu, a także, jak powstaje miód. Zaprezentowała również filmiki z życia pszczół m. in. w jaki sposób się komunikują.

Podczas licznych wycieczek uczestnicy poznali gatunki drzew rosnące wokół Oranżerii oraz nieodległym parku. Powstał również film i prezentacja dostępne na stronie FB Oranżerii Kultury.

Księgozbiór Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej poszerzył się o całą gamę literatury przyrodniczej
– dla dzieci i dorosłych, którą eksponowaliśmy w kącikach czytelniczych w sezonie letnim oraz
m. in. podczas spotkania informacyjno-edukacyjnego.

Projekt "Co wiecie o eko świecie" był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury