Niecny plan poszedł na marne. Za oszustwo olsztyniaka najbliższe 8 lat mogą spędzić w więzieniu

2022-11-26 11:16:32(ost. akt: 2022-11-25 16:59:17)

Autor zdjęcia: PAP

Do olsztyńskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 41-latce i 40-latkowi, którzy są podejrzani o oszustwa bankowe. Wykorzystując zdobyte dane osobowe innej osoby, wyłudzili z ich użyciem pożyczki gotówkowe. Oboje usłyszeli już zarzuty. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wyjaśnili okoliczności oszustw kredytowych, do których doszło w sierpniu 2020 roku.

Z policyjnych ustaleń wynika, że 41-latka najpierw podając się za opiekuna prawnego znajomego 15-latka założyła kilka rachunków bankowych na jego konto. Następnie wspólnie z 40-latkiem dotarli do mieszkańca Olsztyna o tym samym imieniu i nazwisku co 15-latek i podszywając się za pracowników urzędu skarbowego wyłudzili od niego pozostałe dane osobowe.

W ten sposób internetowo zaciągnęli na konto pokrzywdzonego 34-latka dwie pożyczki gotówkowe na łączną kwotę prawie 10 tysięcy złotych. Sprawa wyszła na jaw, kiedy mężczyzna zorientował się, że na jego konto zostały zaciągnięte kredyty bez jego wiedzy i zgody.

Oboje próbowali także wyłudzić pożyczkę w innej placówce bankowej. W trakcie czynności policjanci dotarli do 41-latki i 40-latka, którzy jak się okazało, odbywają już karę pozbawienia wolności za inne przestępstwa w zakładach karnych. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszeli oni zarzuty dotyczące usiłowania oraz oszustwa i wyłudzenia kredytowego. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.