Zmiany w przepisach dotyczących konta PUE ZUS. Kto powinien się zainteresować?

2022-11-26 08:06:41(ost. akt: 2022-11-25 16:56:31)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe ZUS

Każda osoba, która prowadzi działalność musi mieć swoje konto na platformie internetowej PUE ZUS. Nie trzeba go jednak zakładać osobiście. Może to zrobić posiadający upoważnienie – pełnomocnik.
Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

— Po zmianach w przepisach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Konto trzeba obowiązkowo założyć do 30 grudnia samemu lub przez pełnomocnika — mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach.

Rzeczniczka wyjaśnia, że jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale upoważnił (udzielił pełnomocnictwa) do swojej roli płatnika inną osobę (np. księgową lub pracownika biura rachunkowego), to znaczy, że płatnik ma już swój profil na PUE ZUS.

— Zachęcam wszystkich żeby nie czekali na ostatnią chwilę gdyż założenie konta wiąże się niekiedy z koniecznością wizyty w ZUS a bardzo chcielibyśmy uniknąć tego, że nasi klienci stoją w kolejkach, skoro teraz można to zrobić od ręki. Konto na PUE ZUS to ułatwienie i ogromna oszczędność czasu dla osób prowadzących firmy — zachęca Anna Ilukiewicz

Rzeczniczka wyjaśnia, że do ZUS nie muszą przychodzić tylko te osoby, które zakładają PUE poprzez profil zaufany gdyż wtedy automatycznie także ich indywidualne konto w ZUS jest zweryfikowane.