Zima zaskoczyła kierowców w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. Od rana doszło do 23 kolizji i jednego wypadku ze skutkiem śmiertelnym

2022-11-19 11:57:18(ost. akt: 2022-11-19 12:07:34)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Co roku piszemy, że zima zaskoczyła drogowców. Tym razem jednak swojej "pracy domowej" nie odrobili kierowcy. Tylko dziś (sobota 19 października) od rana na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 23 kolizji drogowych i jednego wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Bilans pierwszych opadów śniegu tegorocznej jesieni w Olsztynie jest smutny. Kierowcy, często nieprzygotowani na gwałtowne opady śniegu, doprowadzają do licznych kolizji drogowych.

— Od rana do ok. godz. 11:00 na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 23 kolizji oraz 1 wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. W większości przypadków, ich przyczyną było niedostosowanie prędkości przez kierujących do warunków panujących na drodze — przekazuje nam mł. asp. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Przykładem może być chociażby kolizja na olsztyńskim Zatorzu.

— Ok godz. 10:30 doszło do kolizji w rejonie skrzyżowania ul. Bydgoskiej i Rataja w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 44-letnia kierująca osobowym renault skręcając w prawo niedostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i uderzyła w volkswagena. Na szczęście nikomu nic się nie stało — przekazuje mł. asp. Jurkun.


Policjanci biją na alarm


— Apelujemy o ostrożność do kierowców, szczególnie teraz gdy aura pogodowa sprawia, że warunki na drodze są bardziej zmienne i niebezpieczne. Opady śniegu czy niskie temperatury sprawiają, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska, maleje przyczepność pojazdu, a tym samym znacznie wydłuża się jego droga hamowania. W takiej sytuacji bezwzględnie należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i zachować odpowiedni – bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Należy również pamiętać, że prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! — przypomina nasz rozmówca.

Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wojtelk2424 #3107184 19 lis 2022 18:51

  O godz.7.45 wyjechałem z Jaroty w kierunku Słup. Cały Olsztyn na tym odcinku przypominał jedno wielkie lodowisko. Więc nie piszcie, że to zaskoczyło kierowców a nie służby odpowiedzialne za utrzymanie miasta. Wracałem w południe było ok bo chyba wstali i przyszli do pracy. Trochę pokory i obiektywizmu w pisaniu artykułów. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Andrzej olsztyniak #3107181 19 lis 2022 18:06

  Od lat zimą, albo "wczesny śnieg", ul. Mroza z Janowicza, spadek drogi, i ciągle ślisko, brak innej alternatywnej drogi, większość jednokierunkowe. Jak tu sobie radzić, nawet zimówki nie pomagają. Nie mówiąc ul. Mroza z Jarocka, w prawo, podobnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. josos #3107173 19 lis 2022 15:46

  Czy wy czytacie to co piszecie w tej śmiesznej gazecie? Jak mogła zima zaskoczyć kierowców jak żaadne drogi nie posypane. Winni są drogowcy a nie kierowcy. Dzisiaj na nowych zimowkach nie dało sie jechać nawet z prędkością 20 km na godzinę bo na drodze lód. Drogowcy też bedą sypac sól co drugie opady śniegu w ramach oszczędności?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. _gość #3107170 19 lis 2022 15:21

  Zima znów i to na wielką skalę zaskoczyła firmy odśnieżające z którymi nieudacznik ma podpisane umowy i to za grubą kasę. 23 kolizje i jedna śmierć tak chyba nie jest co dzień, a spadło tylko trochę śniegu. I tak co rok przekonujemy się jaki to był błąd sprzedaż PUDiZ w 2015 roku. I tak nas co roku robią w ha za naszą kasę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz