Premier: Dysponujemy dzisiaj przynajmniej 7 scenariuszami potencjalnego ataku

2022-11-17 15:04:29(ost. akt: 2022-11-17 15:08:22)
premier Mateusz Morawiecki

premier Mateusz Morawiecki

Autor zdjęcia: PAP/Marcin Obara

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie mówił o eksplozji w Przewodowie i działaniach, które podjął polski rząd.
— Wiedzieliśmy, że ryzyko takiego zdarzenia [jak wybuch w Przewodowie] jest duże, rosnące. [...] Dlatego opracowywaliśmy wszystkie plany także z myślą o tego typu ataku wiedząc, że może on nastąpić. Dziś dysponujemy przynajmniej 7 bazowymi scenariuszami potencjalnego ataku hybrydowego, konwencjonalnego, właśnie takiego na cele cywilne, wojskowe — powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu nawiązał do tego, że we wtorek na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Morawiecki, "to pierwsze i, miejmy nadzieję, ostatnie polskie cywilne ofiary wojny Rosji przeciwko Ukrainie". "Na solidarne potępienie Rosji przez społeczność międzynarodową i twardą i adekwatną odpowiedź ze strony NATO, UE i społeczności międzynarodowej - nad wszystkimi tymi sprawami pracujemy bez przerwy od wczorajszego popołudnia" - mówił premier.

Zaznaczył, że jego "myśli skupiają się na tej spokojnej do tej pory małej miejscowości w województwie lubelskim, na którą zwrócone są teraz oczy całego świata. Podkreślał także, że obecnie możemy mówić, że "wszyscy jesteśmy z Przewodowa".

"Zginęli nasi współobywatele, Polacy, sąsiedzi. To zdarzenie wywołało zrozumiałe emocje w każdym polskim domu" - mówił Morawiecki. "Bezpieczeństwo naszych rodzin i przyszłość naszych dzieci to wartości najwyższe, dla zabezpieczenia zbudowaliśmy niepodległą, silną ojczyznę, Rzeczpospolitą Polską. Dziś jako premier rządu staję przed wami, by powiedzieć, że w obliczu tej kolejnej, wielkiej próby musimy zachować spokój, wykazać się mądrością, umacniać naszą obronność i być solidarni, być razem" - oświadczył szef rządu.

Podkreślał także, że "strach zabija myślenie, strachem żywią się tyrani i despoci, korzystając z niego - jako narzędzia opresji i kontroli, strach to uczucie, które sami odczuwają".

Źródło: PAP