Kopernik znał się na pieniądzach

2022-11-17 14:18:07(ost. akt: 2022-11-18 07:44:44)
Przypomnijmy, że w dniach 21-24 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja, będąca główna częścią Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Przypomnijmy, że w dniach 21-24 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja, będąca główna częścią Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Zbliżająca się wielkimi krokami 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika jest znakomitym pretekstem do przypomnienia życia i działalności legendarnego astronoma. W Muzeum Warmii i Mazur odbyło spotkanie po hasłem "Kopernik monetą się toczy, czyli o pieniądzu w życiu kanonika Mikołaja", które niejako wprowadza nas w przyszłoroczny „rok kopernikowski”.
Mikołaja Kopernika kojarzymy przede wszystkim jako twórcę teorii heliocentrycznej. Jednakże ten, który „wstrzymał słońce i ruszył Ziemię” w swoim bogatym dorobku ma również prace dotyczące finansów i ekonomii. Dość powiedzieć, że równo 500 lat temu Mikołaj Kopernik na zjeździe Stanów Prus Królewskich i posłów króla Zygmunta I w Grudziądzu, wygłosił traktat „Modus cudendi monetam” (łac. Zasady bicia monety). W nawiązaniu do dyskusji w czasie tegoż zjazdu, polski uczony w zakończeniu swego traktatu dodał propozycję zrównania wartości nowej monety pruskiej z koronną. Miało się tak stać poprzez wybijanie 3. szelągów pruskich równoznacznych 1. groszowi polskiemu.

Nawiasem mówiąc, wygłoszony przez Mikołaja Kopernika traktat o monecie zakładał, że gorszy pieniądz wypiera z obiegu lepszy. Niniejszą teorię spopularyzował i rozwinął angielski kupiec Thomas Gresham. Z tego względu powyższą zasadę nazwano prawem Kopernika- Greshama.


9 listopada br. w Muzeum Warmii i Mazur przedstawiciele świata nauki rozmawiali „o pieniądzu w życiu kanonika Mikołaja”. Ku zaskoczeniu organizatorów sale kopernikowskie olsztyńskiego zamku wypełniły się praktycznie do ostatniego miejsca. "Myślałem, że będzie troszeczkę mniejsze zainteresowanie. A faktycznie przyszło bardzo dużo osób, które oczekują tego typu przedsięwzięć"; – powiedział tuż po spotkaniu prof. Andrzej Kortyko, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pełniący funkcję przewodniczącego komitetu organizacyjnego Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który w przyszłym roku odbędzie się z okazji 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma.

Zaproszeni goście, wśród których znaleźli się prof. Krzysztof Mikulski – kopernikolog z UMK w Toruniu, prof. UWM Andrzej Buszko – ekonomista oraz dr Wojciech Szalkiewicz – autor książek o Mikołaju Koperniku, debatowali „o tym, jak Kopernik pisał traktat o monecie.

Ale też o życiu codziennym widzianym przez pryzmat Kopernika, jako administratora dóbr kościelnych, czyli człowieka, który z tym pieniądzem żył na co dzień.

Kolejne spotkanie, które dotyczyć będzie życia codziennego Mikołaja Kopernika
zaplanowano na 8 grudnia br. „Wprowadzenie do dyskusji będzie miał dr Jerzy Sikorski, który na życiu codziennym Mikołaja Kopernika zjadł przysłowiowe żeby” – zapowiada prof. Andrzej Korytko.