Bank Żywności w Olsztynie przeprowadzi świąteczną zbiórkę dla najbardziej potrzebujących

2022-11-18 08:27:44(ost. akt: 2022-11-17 15:31:45)

Autor zdjęcia: Bank Żywności

Bank Żywności w Olsztynie w dniach 25-26 listopada przeprowadzi świąteczną zbiórkę żywności. Produkty pozyskane podczas dwudniowej akcji trafią na stoły najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu. 
Zbiórki żywności na stałe wpisały się w kalendarz działań banków żywności w Polsce: mobilizują tysiące wolontariuszy, aktywizują darczyńców, ale przede wszystkim sprawiają, że wigilijne stoły potrzebujących, zapełniają się wartościowymi produktami. 

Święta Bożego Narodzenia to w polskiej tradycji czas szczególny – to chwile spędzane w gronie rodzinnym, z dala od codziennych trosk, ze stołem świątecznym, na którym niczego nie brakuje. To także czas większych wydatków, bo chcemy w tym okresie obdarować prezentami najbliższych. Jednak nie wszystkich będzie stać na to, aby zorganizować święta marzeń. Wielu będzie podejmowało trudne wybory i być może zrezygnuje z części potraw na wigilijnym stole.

— W tym świątecznym czasie otwórzmy swoje serca i pomóżmy tym, których nie stać na zakup produktów żywnościowych. Kiedy przed świętami zapełniamy swoją lodówkę, często zapominamy, że obok nas jest ktoś, kto nie może sobie na to pozwolić — mówi Anna Archutowska, dyrektor Banku Żywności w Olsztynie.

Okazuje się, że tych, którzy liczą na wsparcie, jest dużo. Według danych GUS, w skrajnym ubóstwie żyje w Polsce około 1,6 mln osób i można spodziewać się, że ze względu na postępującą inflację, liczba ta wzrośnie.

Dlatego Bank Żywności w Olsztynie chce zachęcić do drobnych gestów wsparcia i udziału w zbiórce w dniach 25-26 listopada, którą zorganizuje wraz z kilkudziesięcioma organizacjami partnerskimi. Wolontariuszy będzie można spotkać w około 40 miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego i ponad 150 sklepach (liczby te cały czas rosną).

Organizacja będzie zbierać olej, mąkę, makaron, cukier, konserwy, słodycze, produkty suche, sypkie, z długim terminem przydatności do spożycia. Innymi słowy: to, co sami chcielibyśmy znaleźć na wigilijnym stole.

Bank Żywności w Olsztynie poszukuje także wolontariuszy, którzy chcieliby się zaangażować w zbiórkę (tel. 662 243 186), a także organizacji pomocowych, które chciałyby przeprowadzić ją na swoim terenie (tel. 571 384 003)