Wiatr nad gminą Milejewo da prąd tysiącom gospodarstw

2022-11-17 08:27:33(ost. akt: 2022-11-16 15:51:00)
Farma wiatrowa w gminie Milejewo

Farma wiatrowa w gminie Milejewo

Autor zdjęcia: Tauron

Zakończyła się kolejna inwestycja w czystą energię na Warmii i Mazurach. W gminie Milejewo powstała farma wiatrowa. Prąd generowany przez wiatry wiejące nad regionem zasili ponad 5 tysięcy gospodarstw.
Tauron zakończył budowę farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w gminie Milejewo koło Elbląga. To już jedenasta farma wiatrowa tej grupy, a moc zainstalowana w 200 turbinach wynosi 416 MW.

Nowa elektrownia o łącznej mocy 6 MW składa się z trzech turbin o mocy 2 MW każda. Dzięki produkcji na poziomie 17,3 GWh rocznie farma zaspokoi potrzeby energetyczne 5 tys. gospodarstw domowych, a uniknięta emisja CO2 sięgnie prawie 15 tys. ton rocznie.

— Turbulencje gospodarcze będące konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę i pandemii koronawirusa nie zatrzymały transformacji Grupy Tauron. W najbliższych dwóch latach przyspieszymy inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w sieć dystrybucyjną — mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. — W 2025 roku planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku – 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 procent całego miksu wytwórczego grupy — dodaje.
Tauron dysponuje dziś jedenastoma farmami wiatrowymi, tj.: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń i Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

— Ta inwestycja pokazuje, że inwestowanie w odnawialne źródła energii to sposób na zapewnienie dostaw energii mieszkańcom i zakładom pracy. W pewnym sensie powoduje to, że jesteśmy samowystarczalni. Co ważne, nasi mieszkańcy co prawda mieli obawy co do tej inwestycji, ale okazało się, że nawet potencjalny hałas wiatraków nie jest uciążliwy. To też pokazuje, że nasza gmina jest otwarta na tego rodzaju inwestycje, że u nas można je realizować. Dla nas jest to korzyść wizerunkowa – pokazujemy, że w gminie Milejewo warto inwestować — mówi wójt gminy Krzysztof Szumała.