Czy Olsztyn jest gotowy na nadejście zimy?

2022-11-16 15:30:51(ost. akt: 2022-11-16 15:34:31)

Autor zdjęcia: ZDZiT

Zimowa aura zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższy weekend zapowiadane są ujemne temperatury i opady śniegu. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, który dba m.in. o odśnieżanie dróg, schodów i chodników zapowiada, że do zimy jest w pełni przygotowany.
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie w nadchodzącym sezonie zimowym do utrzymania będzie miał blisko 300 km jezdni, ponad 211 tys. mb chodników przy jezdniach na osiedlach, ponad 35 tys. mb chodników poza pasami drogowymi, około 17 tys. m kw schodów czy ponad 400 przejść dla pieszych.

W magazynach w tym celu już zgromadzono 2000 ton soli drogowej, a zapasy w miarę potrzeb będą uzupełniane na bieżąco. W gotowości czeka także kilkanaście ciężkich pojazdów do zimowego utrzymania jezdni, wśród nich pługosolarki, pługopiaskarki, pługi czy ciągniki z posypywaczami. W czasie zimy jezdnie w zależności od przypisanych im kategorii posypywane
są: I – tylko solą, II – mieszanką soli z piaskiem, III – tylko piaskiem.

Fot. ZDZiT

Priorytetem są ulice tranzytowe, z komunikacją autobusów miejskich i ważnymi obiektami publicznymi. To tzw. ulice „I” kolejności. W Olsztynie jest ich łącznie 93, a wśród nich wystarczy wymienić ul. Artyleryjską, ul. Bałtycką, al. Sikorskiego czy al. Wojska Polskiego.

W ramach Akcji Zima od 16 listopada br. prowadzone będą 24-godzinne dyżury w systemie zmianowym, podczas których nieustannie śledzone są prognozy pogody oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Wszystko po to, by jak najszybciej reagować, kiedy będzie wymagała tego sytuacja.

Przypomnijmy, że na utrzymanie dróg w minionym sezonie zimowym 2021/2022 zużyto ponad 2385 ton soli, ponad 908 ton mieszanki pisaku z solą oraz ponad 178 ton piasku. Łącznie dało to ponad 3472 ton materiałów drogowych.

Fot. ZDZiT

Pogoda zimowa prognozowana jest tak naprawdę już w najbliższych dniach. Od piątku ujemne temperatury zaczną utrzymywać się nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia. Od soboty natomiast pojawić się mogą opady śniegu. Synoptycy zapowiadają, że śnieg w Olsztynie padać może przez kilka dni non stop od najbliższego weekendu. Temperatura spadnie nawet do - 6 st. C.
Warto zatem przygotować się do nadchodzących temperatur, a także zmian pogodowych.