[GALERIA] Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Olsztynie

2022-11-11 16:40:09(ost. akt: 2022-11-12 20:34:08)
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

11 listopada w Olsztynie hucznie świętowano 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w bazylice konkatedralnej na Starym Mieście, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny.

Po uroczystej mszy uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami Olsztyna na Plac Solidarności, gdzie odbył się pokaz sprzętu, stoisk promocyjnych wojska i służb mundurowych: 16 Dywizji Zmechanizowanej, 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Mienia Wojskowego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Tam przedstawiciele samorządów złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny i odbył się apel pamięci. Jako pierwszy wystąpił wojewoda woj. warmińsko-mazurskiego Artur Chojecki:

— Niepodległość – jedno, ale jakże znaczące słowo, oznaczające niezależność państwa. Po 123 latach zaborów udało się odzyskać niepodległość głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało kolejnym pokoleniom przywiązanie do języka, kultury narodowej, miłość do wiary i do ojczyzny — mówi wojewoda. — Nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze znaczenia i wartości, jakie niesie ze sobą niepodległość narodu. Niepodległość każdego państwa jest wartością najcenniejszą.
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa zaznaczył, iż wolność i niepodległość są wartościami nadrzędnymi bez których przyszłość narodu jest niemożliwa.

— Pragnienie wolności jest wartością nadrzędną narodów i społeczeństw za którą ludzie gotowi są oddać życie. Bowiem tylko naród wolny jest w stanie decydować o swojej przyszłości i dokonywać dla ojczyzny najlepszych wyborów. Dzisiaj składamy hołd wszystkim, których miłość i poświęcenie dla ojczyzny legły u podstaw naszej wolności. Wdzięczność wobec naszych przodków jest po wsze czasy powinnością Rzeczypospolitej i jej obywateli — mówi marszałek. — Dzisiaj kontynuujemy dzieło wielkich Polaków. Pamiętajmy, że fundamenty niepodległości trzeba umacniać każdego dnia.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że niepodległość nie przyszła do nas sama a Polacy na ołtarzu walki poświęcali swoje życie.

— Spotykamy się w dniu wyjątkowym, który nie może być obojętny każdemu Polakowi. Nie każdy europejski kraj ma powody do świętowania niepodległości. My, Polacy mamy taki powód. Wręcz jest to nasz obowiązek, bo nasz kraj musiał wielokrotnie walczyć o tę niepodległość. Do ostatniej kropli krwi. Dążenie do niepodległości zawsze w nas był niezniszczalne. Tak samo, jak potrzeba wolności — podkreśla prezydent. — Wolność i niepodległość to dwa paradygmaty naszego bytu narodowego, wpisane w polskość ˗ w jej najlepszym i najszlachetniejszym znaczeniu.

Apel Pamięci na Placu Solidarności został zwieńczony Salwą Honorową.