Manifestacja środowisk antyfaszystowskich pod hasłem "Za wolność waszą i naszą"

2022-11-11 16:33:38(ost. akt: 2022-11-11 16:37:37)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

Manifestacja środowisk antyfaszystowskich z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się w piątek na placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Wydarzenie w formie imprezy ulicznej odbywa się pod hasłem "Za wolność waszą i naszą".
Trasa "street party" organizowanego przez Koalicję Antyfaszystowską wiodła z placu Unii Lubelskiej - przez ulicę Marszałkowską, plac Zbawiciela i ulicę Piękną - do placu Trzech Krzyży. Manifestację zabezpieczają siły policji.

Pochód otwierała grupa bębniarzy. Na jego czele uczestnicy niosą baner z hasłem imprezy "Za wolność waszą i naszą". Manifestacji towarzyszy głośna muzyka, którą puszczają didżeje z platform ustawionych na pojazdach.

Niektórzy niosą ze sobą flagi Polski i flagi Ukrainy. Są także flagi tęczowe, z symbolami antify oraz flagi biało-niebiesko-białe. Tych ostatnich używają Rosjanie sprzeciwiający się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Na transparentach niesionych przez uczestników pochodu są hasła takie jak: "Przyjąć uchodźców - skasować faszystów", "Wszyscy uchodźcy mile widziani", "Faszyści brzytwą rządzących", czy "Faszyści, precz z naszych ulic".

Organizatorzy z Koalicji Antyfaszystowskiej zapowiadali imprezę jako alternatywę dla organizowanego przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości. Do ulicznej demonstracji zaprosili m.in. diasporę ukraińską, społeczność białoruską i diasporę kurdyjską. (PAP)

Aleksander Główczewski, Agnieszka Ziemska