Glapiński: prognoza szczytu inflacji na poziomie ponad 19 proc. uwzględnia rezygnację z tarczy antyinflacyjnej

2022-11-11 09:52:25(ost. akt: 2022-11-11 09:54:57)

Autor zdjęcia: PAP

Prognoza, że szczyt inflacji przypadnie na początku roku na poziomie ponad 19 proc. uwzględnia rezygnację z tarczy antyinflacyjnej – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
„Centralna ścieżka inflacji, wskazana w projekcji NBP, według której inflacja osiągnie szczyt na początku roku na poziomie ponad 19 proc., uwzględnia rezygnację z tarczy antyinflacyjnej” – mówił w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Jak powiedział kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, do obecnej tarczy antyinflacyjnej ma zastrzeżenia Komisja Europejska, której nie podoba się obniżenie VAT na paliwa, nawozy i energię elektryczną. Premier zapowiedział, że rząd będzie starał się zastąpić działanie tarczy antyinflacyjnej innymi rozwiązaniami.

„W naszej projekcji założyliśmy, że rządowi uda się to w ok. 50 proc. Choć jest to założenie całkowicie subiektywne, uwzględniliśmy rezygnację z tarczy na tyle, na ile to było możliwe. Jeśli będziemy wiedzieć więcej, to wtedy uwzględnimy to w większym stopniu i możemy o tym powiedzieć, choćby na konferencji za miesiąc. Wstępnie jednak założyliśmy, że rządowi się uda, stawka zerowa na żywność pozostaje” – dodał prezes NBP.

Adam Glapiński przyznał, że gdyby tarcza antyinflacyjna nadal działała, to szczyt inflacji byłby niższy.

Podkreślił, że ograniczenie tarczy antyinflacyjnej jest zjawiskiem niekorzystnym z punktu widzenia inflacji, bo podwyższy ją o kilka punktów, natomiast z punktu widzenia stabilności finansów publicznych to jest bardzo dobra wiadomość.

"W ten sposób budżet państwa wzmacnia się o kilkadziesiąt miliardów złotych, następuje gwałtowne polepszenie sytuacji budżetowej i stabilności naszych finansów. Rząd przechodzi z polityki, która oddziaływała jakby proinflacyjnie na politykę, którą oszacowaliśmy na razie jako politykę neutralną z punktu widzenia inflacji" - stwierdził szef banku centralnego. (PAP)

autor: Marek Siudaj, Karolina Mózgowiec, Ewa Wesołowska

ms/ kmz/ ewes/ amac/