Nieoczywisty patriota. Wystawa zabytkowych maszyn Hipolita Cegielskiego w Olsztynie

2022-11-09 16:01:40(ost. akt: 2022-11-09 15:12:35)

Autor zdjęcia: MOK Olsztyn

W Muzeum Nowoczesności w Olsztynie praca wre! Wszyscy przygotowują się do wernisażu wystawy zabytkowych maszyn rolniczych z wytwórni Cegielskiego oraz pamiątek związanych z wytwórnią. Wystawa będzie czynna od 11 listopada.
Wystawie będą towarzyszyć plansze, na których zamieściliśmy zdjęcia z różnych okresów działalności wytwórni i inne ilustracje, obrazujące czasy oraz kontekst historyczny. Wszystkie eksponaty pochodzą z Muzeum Maszyn Rolniczych Janusza Dramińskiego w Sząbruku, które od lat gromadzi zabytkowe maszyny i pamiątki związane z wytwórnią i postacią H. Cegielskiego.

— Muzeum Maszyn Rolniczych dysponuje zabytkowymi maszynami z wytwórni Cegielskiego oraz pamiątkami związanymi z fabryką i postacią Cegielskiego. Chcieliśmy pokazać te zbiory. W porozumieniu z MOK-iem udało się taki pokaz zorganizować — mówi Piotr Odoj, historyk sztuki zaangażowany w życie muzeum oraz organizator najnowszej wystawy.

Dlaczego wernisaż odbędzie się 11 listopada? Postać Hipolita Cegielskiego nie jest dzisiaj powszechnie znana i raczej nie przychodzi na myśl, gdy myślimy o ruchach narodowo-wyzwoleńczych. Okazuje się, że to błąd, który organizatorzy wystawy chcą naprawić.

Celem tej wystawy jest właśnie zaprezentowanie sylwetki Hipolita Cegielskiego jako naukowca, pedagoga, społecznika, patrioty i przedsiębiorcy, który realizował określony model postawy patriotycznej. Polegał on na walce ekonomicznej, a nie zbrojnej z zaborcą; cierpliwym i konsekwentnym budowaniu fundamentów przedsiębiorstwa, które – kontynuowane przez następców w różnych formach – trwa do dziś.

Organizatorzy określili tę postawę jako „nowoczesny patriotyzm” i chcą ukazać mieszkańcom Olsztyna, przede wszystkim młodemu pokoleniu, że taki rodzaj aktywności – łączenie postawy patriotycznej z przedsiębiorczością – może być atrakcyjny i aktualny także dzisiaj.

— Hipolit Cegielski jest nieoczywistym ojcem niepodległości. Wszyscy znamy Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego. Natomiast Cegielski, który niestety nie dożył niepodległości, był postacią silnie inspirującą w Wielkopolsce ruchy niepodległościowe pod zaborami. Jego działalność była oświatowa, wydawał prasę w zaborze pruskim. To wszystko złożyło się na wybuch powstania wielkopolskiego, które było elementem odzyskania niepodległości — dodaje Piotr Odoj.

Hipolit Cegielski: Pionier nowoczesnego patriotyzmu
11 listopada (piątek) / godz. 12:00
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
Wstęp wolny