W Olsztynie trwa akcja nasadzania nowych drzew

2022-11-11 10:05:00(ost. akt: 2022-11-10 15:48:10)

Autor zdjęcia: Facebook: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

Jesień to doskonały moment, by w publicznej przestrzeni pojawiły się nowe nasadzenia. Tak właśnie dzieje się w stolicy Warmii i Mazur. To drzewa sadzone zarówno przy okazji tramwajowej inwestycji, ale i mniejsze rozwiązania, które sprawią, że Olsztyn będzie jeszcze bardziej zielony.
Wraz z budową nowej, tramwajowej infrastruktury niezbędna było pomoc drwali. Za każde usunięte drzewo ratusz ma jednak posadzić dwa nowe. Około tysiąca sztuk posadzi bezpośrednio wykonawca nowej linii. Ale to tylko część przedsięwzięcia związanego z zazielenieniem ogromnej części stolicy Warmii i Mazur. Bowiem do końca przyszłego roku w Olsztynie pojawi się dodatkowych 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych.

— Jesień to dobra pora na sadzenie drzew, dlatego nasadzamy, dosadzamy i uzupełniamy olsztyńską zieleń, bo tej nigdy nie jest za wiele. W ostatnim czasie to już blisko 700 drzew posadzonych w ramach inwestycji tramwajowej, co stanowi ponad 1/3 planowanych nasadzeń. Warto przy tym przypomnieć, że w ramach kontraktu tramwajowego posadzimy w mieście ponad 1800 drzew — mówi Piotr Grzymowic, prezydent Olsztyna. — Drzewa, wśród których króluje klon pospolity, są duże, zdrowe i dorodne, co pozwoli im dobrze zaadaptować się do nowych warunków.

Dotychczas ponad setka drzew została posadzona w pobliżu oczka wodnego przy ul. Głowackiego za hostelem Relaks. Kolejnych kilkadziesiąt sztuk pojawiło się wzdłuż ul. Żołnierskiej, między Mazowieckiego a Dworcową, przy Kanta czy Krasickiego.

Dodatkowo nowe drzewa zostały nasadzone wzdłuż al. Piłsudskiego, w obrębie Śródmieścia, a także w Parku Podzamcze.

Przedstawiciele specjalistycznej firmy, która realizuje to zadanie zapowiedzieli, że w okresie jesiennym na przełomie października/listopada dodatkowe drzewa pojawią się w Śródmieściu (84 sztuki), os. Kormoran (117), os. Kościuszki (2), os. Mazurskie (54), os. Podgrodzie (10), os. Nagórki (92). To razem da 359 sztuk, a wraz z dotychczas posadzonymi - 687 sztuk nasadzeń, oznacza realizację ponad 1/3 zadania.

Jeszcze w tym roku odświeżenie i wzbogacenie zieleni czeka ul. Dąbrowszczaków. Niemal tysiąc bylin posadzonych zostanie w pasie drogowym między budynkami nr 3 a 6. Natomiast w następnym roku nowe rabaty mają powstać przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowszczaków z Mickiewicza, w pobliżu budynku, gdzie jeszcze niedawno działała księgarnia.

Nowe sadzonki w zależności od pogody trafiają do niemal każdej części miasta. Mają to być sadzonki klonów, lip, dębów i drzewek owocowych.Wszystkie drzewka mają określone wytyczne.
Obwód pnia w niektórych przypadkach drzewo musi mieć wysokość co najmniej 3 metry. Wykonawca oprócz przygotowania terenu i nasadzenia będzie musiał prowadzić prace pielęgnacyjne w określonym okresie już po nasadzeniu.