Krzysztof Sobolewski: jeśli chodzi o kwestię zmniejszenia liczby posłów o 100 - jest to temat do dyskusji

2022-11-09 08:55:47(ost. akt: 2022-11-09 08:58:16)

Autor zdjęcia: sejm.gov.pl

Senat jest izbą potrzebną, czasami też poprawia prawo stanowione przez Sejm i tego nikt nie zakwestionuje; natomiast w kwestii Sejmu i zmniejszenia liczby posłów o 100 jest to temat do dyskusji i jest to temat według mnie otwarty - powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
W niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Olsztyna prezes PiS Jarosław Kaczyński był pytany, czy 460 posłów i 100 senatorów to nie za dużo. "Jesteśmy gotowi, jeżeliby byłaby możliwość uchwalenia nowej konstytucji, bo to przecież jest w konstytucji (określone), ilu jest posłów, zmniejszyć skład Sejmu. Ja osobiście - ale to mówię o moim osobistym poglądzie, bo tutaj są różne poglądy wśród nas, w naszej partii i nigdy nie zapadła żadna wiążąca decyzja organów partyjnych - jestem zwolennikiem utrzymania Senatu" - odpowiedział prezes PiS.

Na uwagę, że może warto pomyśleć też nad likwidacją Senatu i zmniejszeniem liczby posłów, polityk PiS odparł, że Senat ma w Polsce długoletnią tradycję. "Tradycja to jest rzecz święta, i na tradycji osadza się też demokracja. Więc co do Senatu jest izbą potrzebną, czasami też poprawia prawo stanowione przez Sejm i tego nikt nie zakwestionuje" - zauważył Sobolewski.

Podkreślił, że "w kwestii Sejmu i zmniejszenia liczby posłów o 100, to jest temat do dyskusji i to jest temat według mnie otwarty". Dopytywany, czy podniósłby za tym rękę Sobolewski odpowiedział: "Podniósłbym rękę za".