Spółdzielnia socjalna "Sposób na życie" z sołectwa Waszulki z certyfikatem

2022-11-13 10:00:00(ost. akt: 2022-11-10 16:59:54)

Autor zdjęcia: Z archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Anna Lewikowska jako prezes spółdzielni socjalnej ,,Sposób na życie" odebrała w imieniu członków oraz swoim Certyfikat potwierdzający prawo do posługiwania się promocyjnym znakiem jakości. — To dla nas duże wyróżnienie — mówi pani Ania.
— Nagrodę odebrała pani podczas gali w Olsztynie?

— Tak. Miałam zaszczyt odebrać certyfikat potwierdzający prawo do posługiwania się promocyjnym znakiem jakości - Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej "Znak Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”. Certyfikat odebrałam z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina i wicemarszałek Jolanty Piotrowskiej podczas III Gali Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach, która odbyła się w Auli Widowiskowo-Konferencyjej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie.

— Jakie ta nagroda ma znaczenie dla spółdzielni?

— Posiadanie tego certyfikatu będzie w szczególny sposób wyróżniać spółdzielnię spośród podmiotów ekonomii społecznej działających na terenie Warmii i Mazur. Przyznanie znaku to wynik dbałości o stałe umocnienie rangi i wizerunku podmiotów ekonomii społecznej jako symbolu usług i produktów o najwyższej jakości, wykonanych w połączeniu z wyjątkową dbałością o wykorzystanie potencjału społecznego. Formuła certyfikacji uzyskała pozytywną recenzję ekspertów zewnętrznych. Jest to system efektywnie wspomagający działania prowadzone przez odznaczone podmioty ekonomii społecznej w zakresie marketingu i public relations.

— Z czyjej inicjatywy i kiedy powstała spółdzielnia?

— Spółdzielnia socjalna ,,Sposób na życie”, została założona w 2013 roku. Nazwa powstała z założenia: 5 członków to 5 różnych sposobów na życie. Jest to pierwsza wielobranżowa spółdzielnia socjalna na terenie powiatu nidzickiego. Spółdzielnia została założona przez cztery kobiety powracające na rynek pracy oraz jednego mężczyznę, który pełni rolę członka wspierającego nasze działania.



— Czym się zajmuje?

— Spółdzielnia pracy opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków. Prowadzimy usługi animacji lokalnej dla różnych środowisk np. jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, ośrodków pomocy społecznej oraz środowisk społeczności lokalnej. Produktami spółdzielni są również usługi florystyczne, przyciemnianie szyb w autach i budynkach folią przeciwsłonecznymi oraz bezpieczeństwa. W ofercie spółdzielni znajduje się również oprawa muzyczna różnego rodzaju eventów oraz usługa konferansjera.

— Prowadzicie także działania edukacyjne?

— Tak. Są to usługi szkoleniowe takie jak: usługi kosmetyczne, zabezpieczenia medyczne, imprez okolicznościowych, eventów, wydarzeń kulturalno-sportowych. Oferujemy również organizację i przeprowadzenie wizyt studyjnych. Ofertę kierujemy do grup zorganizowanych. Część praktyczna wizyty polega na warsztatach, dzięki którym umożliwiamy uczestnikom bezpośrednie zapoznanie się z ofertą spółdzielni z tematyki wybranej dowolnie już przez uczestników.

— Jakie są atuty spółdzielni?

— Największym atutem spółdzielni jest to, że jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej, która generuje miejsca pracy o wysokiej jakości wykonywanych usług, odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju lokalnym i spójności społecznej. Posiadamy również wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, w związku z czym oferujemy usługi szkoleniowe m.in. z zakresu florystyki, animacji lokalnej, pierwszej pomocy przedmedycznej, BHP, w zakresie zakładania i zarządzania spółdzielnią socjalną, z zakresu księgowości, podstawowych informacji nt. ekonomii społecznej.



— Czy wasza działalność wpływa na to, co dzieje się w sołectwie?

— Tak. Wiele działań odbywa się w sołectwie. Realizowaliśmy we wcześniejszych latach w partnerstwie akcję „Centrum Przyrody Waszulki”, w ramach którego przeprowadziliśmy bezpłatne warsztaty z ekologii i ochrony środowiska dla dzieci i młodzieży z Sołectwa Waszulki. Spółdzielnia Socjalna od momentu powstania współpracuje ze Stowarzyszeniem "Robimy bo chcemy" w Waszulkach włączając się, jako partner, w akcje realizowane przez stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej. Współpracujemy z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA.

— Co daje założenie spółdzielni?
— Dzięki spółdzielni mogliśmy utworzyć dla siebie miejsca pracy. Według mnie spółdzielnia jest jak stowarzyszenie, opierające się na walnym zgromadzeniu i może działać w sferze społecznej poprzez możliwość pisania projektów. Jest także firmą, bo prowadzi normalną działalność gospodarczą z pełną księgowością, dając tym samym członkom samozatrudnienie. Poza tym spółdzielnia jest autonomicznym zrzeszeniem osób, które zjednoczyły się dobrowolnie w oparciu o osobistą pracę, w celu zaspokojenia wspólnych aspiracji i potrzeb ekonomicznych, kulturalnych, społecznej oraz zawodowej reintegracji, poprzez współposiadane demokratycznie oraz kontrolowane przedsiębiorstwo.

— Czy warto założyć taką spółdzielnię?

— Patrząc na naszą uważam, że tak. Jest to forma trochę skomplikowana i wymagająca ogromnej współpracy między członkami i wspólnego często społecznego zaangażowania na rzecz funkcjonowania spółdzielni. Poza tym spółdzielnia zarabia, ponieważ takie jest jej założenie, że powołując spółdzielnię stwarzamy sobie szansę na zatrudnienie. Praca w spółdzielni oparta jest na ciągłym poszukiwaniu zleceń przez członków, dzięki którym opłacimy swoje wynagrodzenia i utrzymamy spółdzielnię. Dlatego zawsze stawiamy na najwyższą jakość wykonywanych usług.



— Czy skupiacie się tylko na zarabianiu?
— To jest nasz główny cel, ale angażujemy się w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Jesteśmy również prezentowani, jako dobra praktyka podmiotu ekonomii społecznej. Bierzemy udział w corocznych targach ekonomii społecznej. Mamy także zaszczyt być prelegentami promującymi współpracę z samorządem oraz powstawanie podmiotów ekonomii społecznej.