Giżycczanie żeglarskim wicemistrzem świata RS21

2022-11-07 11:59:13(ost. akt: 2022-11-07 12:08:13)

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Giżycczanie Wojciech Myśliwiec i Marcin Panaś oraz żeglarze Adrian Kaczyński z Ełku i Rafał Błażejczyk z Olsztyna startując pod żaglami Wojskowej Akademii Technicznej zostali wicemistrzami świata w Klasie RS21 w kategorii Corinthians.
Mistrzostwa Świata w klasie RS21 rozegrano w miniony weekend na akwenie w Biogradzie w Chorwacji. W regatach wzięło udział ponad 40 załóg z 13 krajów, które walczyły o najważniejszy tytuł w klasie. Wśród nich 5 załóg z Polski, w tym ekipa Wojskowej Akademii Technicznej pod sterami giżycczanina Wojciecha Myśliwca i na pokładzie z giżycczaninem Marcinem Panasiem, trenerem Giżyckiej Grupy Regatowej, a także zaprzyjaźnionymi żeglarzami - Adrianem Kaczyńskim z Ełku i Rafałem Błażejczykiem z Olsztyna. W tym składzie mazurska załoga wywalczyła w ubiegłym roku pierwszą ligę i zdobyła piątą pozycję w żeglarskiej ekstraklasie. Na mistrzostwach świata w Chorwacji Polski team przegrał jednym startem złoty medal z załogą brytyjską, ale wyprzedził utytułowaną załogę Claudii Rossi z Włoch.

Fot. arch. prywatne


- To były prestiżowe regaty, w których uczestniczyli utytuowani żeglarze z całego świata. Na starcie pojawiła się flota ponad czterdziestu załóg i większość z nich zawodowo zajmująca się żeglarstwem. Nasza ekipa rywalizowała w klasyfikacji ogólnej, gdzie zajęliśmy ósme miejsce oraz w kategorii Corinthians, w których wystartowało 17 załóg amatorskich. Niewiele zabrakło nam do zwycięstwa. Byliśmy na remisie z mistrzami, zdobyliśmy tyle samo punktów, ale załoga brytyjska miała lepszy bilans - mówi Marcin Panaś, wychowanek Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mrągowie, trener Giżyckiej Grupy Regatowej

Załodze Wojciecha Myśliwca, dla której był to pierwszy start w Mistrzostwach Świata Klasy RS21, sprzyjały na chorwackim akwenie dobre wiatry. Kilkudniowa trudna rywalizacja ze światową flotą ostatecznie przyniosła sukces żeglarzom z Warmii i Mazur. Rywalizacja w Biogradzie zakończyła sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej.
ona