Czas na derby Północy

2022-11-07 08:02:00(ost. akt: 2022-11-07 08:49:06)

Autor zdjęcia: AZS Olsztyn

SIATKÓWKA\\\ Indykpol AZS Olsztyn będzie miał dzisiaj szansę zrehabilitować się za ostatnią porażkę w Nysie. Zawodnicy prowadzeni przez Javiera Webera w Iławie zmierzą się z Treflem Gdańsk. Początek meczu o godz. 17:30.
Zwycięska seria siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn została przerwana. „Azetesiacy” po dwóch porażkach na początku sezonu zwyciężyli cztery razy z rzędu. W minioną środę ekipa ze stolicy Warmii i Mazur udała się do Nysy, lecz o samym spotkaniu olsztynianie z pewnością chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Stal łatwo wygrała 3:0, dominując w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Trzecia przegrana w sezonie spowodowała spadek na ósme miejsce w ligowej tabeli.

– Można powiedzieć, że spadł na nas „zimny prysznic”. Spodziewaliśmy się ciężkiego meczu, lecz „od A do Z” nic nam nie wyszło. Nie mieliśmy zagrywki ani przyjęcia. Wiemy, nad czym musi pracować, choć mamy na to mało czasu – przyznaje Szymon Jakubiszak, środkowy Indykpolu AZS Olsztyn.

Choć młodego środkowego mogliśmy oglądać we wszystkich siedmiu rozegranych do tej pory spotkaniach, to jego występy były incydentalne. Jakubiszak zdobył tylko 4 punkty. Co o swojej obecności na boisku mówi sam zawodnik? – Nie czuję żalu do trenera. Trener stawia w chwili obecnej na Taylora i Mateusza. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia, ponieważ jestem gotowy, ciężko trenuję i cierpliwie czekam na swoją szasnę.

Szansą na zapomnienie o wpadce z Nysy będzie starcie w Iławie z Treflem Gdańsk. Drużyna prowadzona przez Igora Juricicia plasuje się w ligowej tabeli na jedenastym miejscu, mając w swoim dorobku dziewięć punktów. Gdańskie Lwy pokonały Barkom Każany Lwów, Cuprum Lubin i Cerrad Enea Czarnych Radom. W minionej kolejce ekipa znad morza musiała uznać wyższość Jastrzębskiego Węgla, nie zdobywając nawet seta.

Jedną z pierwszoplanowych postaci w ekipie trenera Juricicia miał być w tym sezonie Piotr Orczyk. Przyjmujący Trefla podczas meczu w Suwałkach (druga kolejka), doznał groźnej kontuzji – zerwanie więzadła krzyżowego, przez co czeka go długa przerwa. Podstawową parę przyjmujących tworzą obecnie Mikołaj Sawicki i dobrze znany kibicom z Olsztyna Jakub Czerwiński. Najlepiej punktującym zawodnikiem jest natomiast Bartłomiej Bołądź (98 punktów – dla porównania, najwięcej „oczek” w ekipie z Kortowa ma Karol Butryn – 125).

Ciekawie zapowiada się również pojedynek dwóch młodych i obiecujących środkowych – Mateusza Poręby i Karola Urbanowicza. Więcej punktów zdobył zawodnik Indykpolu AZS (57:44), notując przy tym większą skuteczność w ataku (63% do 47%). Urbanowicz lepiej blokuje (9:8), a każdy z zawodników zdobył do tej pory po 4 punkty bezpośrednio z zagrywki.

– Nie powiedziałbym, że ze względu na problemy zdrowotne zawodników z Gdańska będzie to łatwiejszy mecz. Do każdego przeciwnika trzeba podejść tak samo, niezależnie czy ma on problemy kadrowe, czy nie – kończy Szymon Jakubiszak.