Basen przy ul. Głowackiego znika z mapy Olsztyna

2022-11-04 20:00:00(ost. akt: 2022-11-04 18:05:45)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W czwartek (3 listopada) rozpoczęły się prace rozbiórkowe basenu przy ul. Głowackiego w Olsztynie. Przed rokiem miasto sprzedało działkę, na której znajduje się basen i hala sportowa, za rekordową cenę 13,1 mln zł.
Działka, którą w październiku 2021 roku kupiła spółka INPRO z Gdańska, jest ogrodzona wysokim płotem. W czwartek robotnicy prowadzili prace rozbiórkowe dachu kompleksu sportowego.

Wydawałoby się, że sprzedaż działki w tak atrakcyjnej lokalizacji pójdzie szybko, jednak miasto podczas transakcji napotkało wiele problemów. Pierwszy przetarg na zakup tego terenu odbył się w lutym 2021 roku, jednak zwycięzca nie dopełnił wymaganych formalności i nie wpłacił całości wylicytowanej kwoty, więc sprzedaż nie została sfinalizowana. Wówczas inwestor nie tylko zaskarżył postępowanie przetargowe, ale także próbował zablokować kolejne. Jednak sąd oddalił jego wniosek o wstrzymanie przetargu i na początku października 2021 roku odbyła się druga licytacja działki. Do przetargu stanęło czterech oferentów a najwyższą cenę zaproponowała spółka INPRO z Gdańska za kwotę 13,1 mln zł.

— Przeprowadziliśmy drugi przetarg, bo nie mieliśmy sobie nic do zarzucenia — mówił wówczas Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Cała poprzednia procedura odbyła się zgodnie z prawem.


Przypomnijmy, że spółka skarżyła decyzję prezydenta o przetargu podnosząc, że określenie funkcji działki jako usługowo-mieszkalnej może wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy (działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i trzeba występować do ratusza o warunki zabudowy, które określą, co można tam zbudować).

Spółka walczyła o odzyskanie wadium (710 tys. zł), bo uważa, że nie przystąpiła do podpisania aktu sprzedaży nie ze swojej winy, a z przyczyn leżących po stronie gminy. Jej zdaniem, gmina najpierw powinna uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określi przeznaczenie działki, dopiero później przeprowadzić przetarg.

Zbudowany w 1967 roku basen przy ul. Głowackiego i sąsiadująca z nim bezpośrednio hala sportowa znajdują się w ścisłym centrum Olsztyna. Przed rokiem miasto Olsztyn uznało, że kompleks należałoby wyremontować, ale z braku środków na ten cel działkę z kompleksem sportowym wystawiono na sprzedaż. Cenę wywoławczą za 10,5 tys. mkw. ustalono na 9 mln zł.

Fot. Zbigniew Woźniak

Lew, Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3106737 5 lis 2022 13:52

    Zacięte mecze AZS:Resowia, zatłoczona widownia, historia młodości. Tak na marginesie, jak nie ma woli budowy nowego stadionu miejskiego przy u.Piłsudskiego to sprzedać teren, kupującemu w umowie postawić warunek sportowego zagospodarowania obiektu. Zostanie też sporo miejsca na komercję. Pamiętacie kilkadziesiąt sklepów pod zadaszoną trybuną?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3106734 5 lis 2022 07:21

    Kiedyś rozbiórki w Olsztynie uskuteczniała firma Centkowskiego. Czy teraz też to robią?

    odpowiedz na ten komentarz