Kto w tym roku był najaktywniejszą wolontariuszką w całym powiecie iławskim? Właśnie wręczono jej statuetkę

2022-11-03 18:26:08(ost. akt: 2022-11-03 20:20:18)
Lubomira Żołądek to przewodnicząca iławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce

Lubomira Żołądek to przewodnicząca iławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Lubomira Żołądek, przewodnicząca iławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, otrzymała dziś (3 listopada 2022) tytuł Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego. Oprócz uścisku dłoni m.in. wicestarosty Marka Polańskiego i vouchera do empiku, wolontariuszka otrzymała statuetkę symbolizującą pomocną dłoń, którą wielokrotnie od wybuchu wojny w Ukrainie podała przybyszom zza wschodniej granicy.
Podczas konferencji organizacji pozarządowych działających w powiecie iławskim, która miała miejsce 3 listopada, miłym akcentem było uhonorowanie najaktywniejszych wolontariuszy, bezinteresownie pomagającym innym.

I tak wyróżnienie odebrał Mirosław Winnicki, od 2019 r. radny Miejskiej Rady Seniorów w Iławie, a od 2020 – prezesem Iławskiego Klubu Seniora. Bardzo chętnie wspiera osoby starsze oraz niepełnosprawne. Jest organizatorem wycieczek krajoznawczych pieszych i rowerowych, które są skierowane w szczególności do seniorów z Iławy. Podejmuje działania zmierzające do likwidacji barier architektonicznych w Iławie, w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami i mających problemy z poruszaniem się.

Drugie wyróżnienie przypadło w udziale Jackowi Czychewiczowi, komendantowi Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Iławskiego, bardzo zaangażowanemu w ochronę wód w całym powiecie. Zostały docenione jego nieodpłatne działania społeczne na rzecz dobra wspólnego, jakim są wody na naszym terenie.

Natomiast tytuł Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego w tym roku przyznano dwóm paniom: Lubomirze Żołądek oraz Ani Ostapyszynie (nieobecna na konferencji), mieszkającej od lat w Iławie Ukraince, które w związku z wydarzeniami na Ukrainie wspierały instytucje publiczne w Iławie poprzez tłumaczenia podczas przyjęcia uchodźców do miejsc zakwaterowania, świadczyły pomoc w znalezieniu zakwaterowania i pracy oraz koordynowały działania odbioru odzieży i żywności. Prowadziły całodobową telefoniczną pomoc przybyłym do Iławy uchodźcom. Tłumaczyły dokumenty medyczne dzieci, pomagały osobom z Ukrainy podczas nadawania numeru PESEL.

Tytuł przyznaje stowarzyszenie ESWIP w ramach prowadzonego w Iławie Centrum Organizacji Pozarządowych.


Edyta Kocyła-Pawłowska