Podsumowanie policyjnych działań "Wszystkich Świętych 2022" w Olsztynie

2022-11-03 19:02:12(ost. akt: 2022-11-03 15:41:14)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Nikt nie zginął w wypadkach drogowych na Warmii i Mazurach w czasie trwania działań „Wszystkich Świętych 2022”. Ruch odbywał się płynnie, policjanci nadzorowali przemieszczanie się osób w okolicach cmentarzy i tam gdzie było to potrzebne reagowali, kierując ruchem ręcznie. Niestety nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców, którzy lekceważyli przepisy ruchu drogowego i za kierownice aut wsiadali pod wpływem alkoholu.
W tym roku działania „Wszystkich Świętych” trwały od piątku do środy włącznie (28.10.-02.11.2022). W tym czasie policjanci pracowali na miejscu 11 wypadków drogowych, w których nikt nie zginął, a 14 osób zostało rannych. Ponadto funkcjonariusze byli wzywani do 234 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili i wyeliminowali z ruchu 69 kierujących pod wpływem alkoholu. O ile cieszy fakt, że nikt nie zginął w tym czasie w wypadku drogowym w regionie, to niepokoi szczególnie ta ostania liczba. Niestety wciąż wiele osób decyduje się na to, by wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Olsztyńscy policjanci tradycyjnie wspierani byli przez funkcjonariuszy innych służb, m.in. Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, a także pracowników nadzoru ruchu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. Funkcjonariusze oraz pracownicy poszczególnych służb wspólnie dążyli do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym oraz osobom odwiedzającym nekropolie położone na terenie Olsztyna i w jego pobliżu.

Podczas tegorocznego zabezpieczenia na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego policjanci pracowali na miejscu 2 wypadków drogowych i 57 kolizji. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 200 pojazdów, a na 22 kierujących nałożyli mandaty karne w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Z ruchu drogowego zostało wyeliminowanych również 7 kierujących, którzy w stanie nietrzeźwości odważyli się wsiąść za kierownicę.

W piątek (28 października) po godzinie 14:30 po zderzeniu czołowym samochodu osobowego z dostawczym busem zablokowana została droga wojewódzka nr 593. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 29-letni kierujący osobowym audi z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z naprzeciwka kierującym dostawczym citroenem. Na skutek tego zdarzenia do szpitala z obrażeniami trafili obaj kierujący. Na miejsce zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w miejscu wypadku trwały przez kilka godzin.

Również w piątek, tym razem przed godziną 20:00, policjanci ruchu drogowego nadzorując drogę krajową nr 16, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Powodem kontroli była jazda bez włączonych świateł mijania. Okazało się, że 26-letni mieszkaniec gminy Dywity jest kompletnie pijany – w jego organizmie krążyły blisko 2 promile alkoholu. Sprawdzenie 26-latka w policyjnych systemach wykazało również, że mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. 26-latek już wkrótce będzie tłumaczyć się przed sądem – odpowie za kierowanie po alkoholu oraz za niestosowanie się do wyroku sądu.

W sobotę (29 października) po godzinie 13:00 policjanci pojechali do miejscowości Trękusek, gdzie świadek zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna siedzący za kierownicą Renault nie dość, że miał cofnięte uprawnienia do kierowania, to na dodatek był kompletnie pijany. Badanie policyjnym alkomatem wykazało obecność w jego organizmie prawie 2 promile alkoholu.

W środę (02 listopada) około godziny 7:30 na drodze krajowej nr 16 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierującego samochodem osobowym i pojazdu ciężarowego wraz z naczepą. Sprawcą kolizji był kierujący osobowym renault, który jadąc od Olsztyna, przed miejscowością Rapaty na łuku drogi w lewo stracił panowanie nad kierowanym pojazdem. Mężczyzna wpadł w poślizg, uderzył w bok naczepy pojazdu ciężarowego, zjechał na pobocze, gdzie doszło do wywrócenia jego pojazdu na dach. Miejsce zdarzenia zabezpieczali strażacy ochotnicy z pobliskiej miejscowości. Pracujący nad wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia nie mieli wątpliwości, że jego sprawca jest 58-letni kierujący dostawczym renault, który nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Okazało się, że sprawca kolizji drogowej znajdował się w stanie po użyciu alkoholu – badanie alkomatem wykazało obecność w jego organizmie alkoholu o stężeniu przekraczającym 0,2 promila.

Ostatniego dnia policyjnych działań (wtorek – 02 listopada) na terenie Olsztyna doszło do groźnej kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów osobowych. Zdarzenie miało miejsce po godzinie 18:00 na ul. Pstrowskiego w rejonie skrzyżowania z ul. Mielczarskiego w Olsztynie. Wg ustaleń policjantów ruchu drogowego, kierująca osobowym audi, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie udzieliła pierwszeństwa prawidłowo jadącemu kierującemu osobowym mitsubishi, czym doprowadziła do zderzenia pojazdów. W wyniku tej sytuacji, auto kierowane przez 23-latka przewróciło się na bok, blokując jezdnię przez ponad godzinę. Nikt na szczęście nie został ranny i skończyło się jedynie na uszkodzeniu samochodów uczestniczących w kolizji. 24-latka za niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie kolizji drogowej ukarana została wysokim mandatem karnym oraz 10 punktami karnymi.

Tegoroczne zabezpieczenie "Wszystkich Świętych 2022" można zaliczyć do bezpiecznych. Na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego nikt nie zginął. Jest zasługa nie tylko służb pracujących na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale również samych uczestników ruchu, którzy z jednej strony stosowali się do obowiązujących przepisów, a z drugiej strony stanowczo reagowali na wykroczenia czy przestępstwa drogowe popełniane przez innych.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Niemy #3106714 4 lis 2022 09:19

    Kochana gazeto!!! Odnośnie wypadku audi z citroenem , wstępne ustalenia policji z miejsca zdarzenia są jak najbardziej błędne i zastanawiam się czy w błąd wprowadziła policja, czy Pan //Pani redaktor nie postarała się o rzetelne sprawdzenie okoliczności tego nieszczęśliwego zdarzenia!

    odpowiedz na ten komentarz