Wyziębiona i przestraszona 81-latka z Olsztyna szła o świcie al. Warszawską na cmentarz

2022-11-04 07:11:00(ost. akt: 2022-11-03 15:42:55)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Gdyby nie interwencja policjantów, ta historia mogłaby się skończyć tragedią. Wyziębiona i przestraszona 81-latka szła o świcie ruchliwą drogą na cmentarz. Przynajmniej tak jej się wydawało. W rzeczywistości była zagubiona.
To był chłodny, mokry i mglisty sobotni poranek (29 października), gdy policjanci z Olsztyna wykonywali swoje czynności służbowe. Około godz. 5:00 jechali nieoznakowanym autem ul. Warszawską w Olsztynie i na wysokości parkingu leśnego zauważyli osobę, której stan ich zaniepokoił. Była to seniorka, która szła jezdnią, była ubrana nieadekwatnie do pogody, w ciemne ubrania i nie miała żadnych odblasków, co sprawiło, że była ledwie widoczna dla kierujących.

Policjanci zainterweniowali. Zjechali na pobocze, uruchomili sygnały świetlne, zaczęli rozmawiać z kobietą. Zauważyli, że jest wyziębiona, wystraszona i ma ranę na twarzy, która świadczyła o tym, że kobieta wcześniej się przewróciła. Kontakt z seniorką był utrudniony. Kobieta nie potrafiła podać dokładnie swoich danych osobowych ani adresu zamieszkania. Pamiętała swoje imię i twierdziła, że „idzie na groby”. Policjanci w porozumieniu z oficerem dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie sprawdzili, czy ktoś nie zgłosił jej zaginięcia, a następnie w trosce o zdrowie kobiety, przekazali ją pod opiekę lekarzy szpitalnego oddziału ratunkowego. W trakcie pobytu w szpitalu policjanci zdołali ustalić imię, nazwisko i wiek kobiety, która jak się okazało cierpi na problemy z pamięcią i orientacją w otoczeniu. Wymagała też opatrzenia rany na twarzy.

Wkrótce historia doczekała się szczęśliwego zakończenia. Około godz. 6:00 do oficera dyżurnego KMP w Olsztynie zgłosili się członkowie rodziny kobiety, aby zgłosić jej zaginięcie. Policjanci poinformowali ich, że 81-latka znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalu. Wkrótce została stamtąd odebrana przez bliskich.

Ta historia mogła się skończyć zupełnie inaczej, gdy by nie prawidłowa reakcja i interwencja policjantów. Funkcjonariusze otoczyli kobietę opieką, zapewnili poczucie bezpieczeństwa i przekazali pod opiekę lekarzy, a dzięki temu seniorka szybko wróciła do domu.