Grupa Polmlek z rekordowym wzrostem wartości. Firma zajęła bardzo wysokie miejsce w rankingu Forbsa

2022-11-04 11:07:06(ost. akt: 2022-11-04 11:28:40)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: Polmlek

Polmlek znalazł się na 13. miejscu wśród 100 Największych Polskich Firm Prywatnych, według tegorocznego rankingu Forbsa. Wartość firmy wzrosła o 174 proc., osiągając rekordowe 6,8 mld zł. Przychody Grupy Polmlek to 8,2 mld zł.
Jest to spektakularne osiągnięcie z kilku powodów. Polmlek osiągnął największy wzrost wartości w branży FMCG, znacznie wyprzedził swoich największych konkurentów z branży mleczarskiej, a biorąc pod uwagę kategorię producentów żywności jest na drugim miejscu w kraju, po Grupie Maspex. Należy podkreślić, że wyniki Grupy Polmlek nie wpisują się w ogólną tendencję, która dała się zauważyć w tym roku.

Nastroje konsumenckie nigdy nie były tak słabe, koszty dramatycznie rosną, spada rentowność. Pierwszy raz od 2016 roku wartość TOP 100 najlepszych polskich firm spadła o 58 MLD PLN. Grupa Polmlek tymczasem, dzięki konsekwentnie realizowanej strategii biznesowej, rośnie i rozwija się w bardzo szybkim tempie. W samym tylko 2022 roku do skutku doszły trzy akwizycje (przejęcia innych podmiotów), dwie na terenie kraju, jedna w Maroko. Tam finalizowany jest proces przejęcia od francuskiego potentata spożywczego – Grupy Bel marokańskiej firmy Safilait, jednego z największych przetwórców mleka w Afryce Północnej. Tym samym Polmlek zdecydowanym ruchem zdobył ogromny, afrykański rynek, dołączając do swojego portfolio rozpoznawalną markę o ugruntowanej w Afryce pozycji.

Ranking 100 Największych Polskich Firm Prywatnych powstał przy wsparciu Haitong Bank oraz SSW Pragmatic Solution. O miejscu w rankingu decydowała wartość firmy (Enterprise Value, „EV”).