Policjanci z Olsztyna dziś szczególnie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i przyjezdnych

2022-11-01 09:56:54(ost. akt: 2022-11-01 10:00:09)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

W okresie „Wszystkich Świętych” wiele osób zdecyduje się na wykorzystanie przedłużonego weekendu po to, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Często, aby spotkać się z rodziną lub dotrzeć na nekropolię, mamy do pokonania wiele kilometrów w związku z czym planując podróż, pamiętajmy nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale każdego uczestnika ruchu drogowego.
Podobnie jak w latach ubiegłych ruch na drogach będzie wzmożony, dlatego większa niż zwykle liczba policjantów będzie czuwać nad Waszym bezpieczeństwem. Dla policjantów z całej Polski w tym z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie czas „Wszystkich Świętych” to okres wytężonej pracy, w której priorytetem będzie wyeliminowanie z ruchu kierowców z „ciężką nogą” czy tych, którzy siadając za kierownicę po alkoholu, stanowią śmiertelne zagrożenie.

— Wspólnie zatroszczmy się, aby ten czas był czasem zadumy, refleksji i wyciszenia — mówi kom. Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

W tym roku „Działania Wszystkich Świętych 2022” rozpoczęły się 28 października (piątek) i potrwają do 2 listopada (środa) 2022 roku. W tym czasie większa liczba policjantów czuwać będzie nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci dokładnie sprawdzą stan trzeźwości kierowcy, sposób przewożenia pasażerów, stan techniczny pojazdu czy to, w jaki sposób przewożone są bagaże. Olsztyńscy policjanci przypominają, że w dalszym ciągu główną przyczyną wypadków jest niestosowanie się do limitów prędkości czy jazda po alkoholu – dla takich użytkowników dróg policjanci nie będą stosować taryfy ulgowej.

Przy nekropoliach rozmieszczonych na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego w wielu miejscach wprowadzona została zmiana organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem. Aktualna mapa dotycząca olsztyńskich cmentarzy oraz kursujących w ich rejony autobusów dostępna jest na stronie internetowej: https://www.zdzit.olsztyn.eu/pl/ W celu sprawnego dotarcia w okolice cmentarzy warto zrezygnować z własnego transportu na rzecz transportu publicznego kursującego z dużą częstotliwością. Policjanci w rejonie cmentarzy są po to, by pomagać. Stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy ułatwi wszystkim sprawne przemieszczanie się, jednak z uwagi na spodziewane duże natężenie ruchu bądźmy przygotowani na utrudnienia.

Zanim opuścimy swoje miejsce zamieszkania, pomyślmy zawczasu o odpowiednim zabezpieczeniu przed włamaniem. Opuszczając swój dom, sprawdźmy dwa razy czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Jeśli korzystacie z usług firm ochroniarskich, to nie zapomnijcie o uzbrojeniu alarmu. Policjanci przypominają, że często najlepszą ochroną są zaufani sąsiedzi, których warto poinformować o planowanym wyjeździe i poprosić o nadzór nad naszym dobytkiem.

Planując wyjście w rejon cmentarza, zaplanujcie również swoje wydatki! Nie zabierajcie w tych dniach ze sobą nadmiernej ilości gotówki, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Przestępcy czekają i nie powstrzymają się przed wykorzystaniem czasu zadumy do kradzieży. Rzeczy wartościowe takie jak pieniądze, portfele, telefony komórkowe warto przechowywać w wewnętrznej kieszeni.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w rejonach nekropolii są po to, by dbać o bezpieczeństwo, a zwłaszcza po to, by w razie potrzeby służyć pomocą.